Belediye seçimlerinin ilk mesajı: Almanya, Hıristiyan demokratlarla Yeşillerin koalisyonuna hazırlanıyor

Belediye seçimlerinin ilk mesajı: Almanya, Hıristiyan demokratlarla Yeşillerin koalisyonuna hazırlanıyor

Ülkenin en kalabalık eyaletinde SPD tarihsel bir yenilgi daha aldı. Sosyal demokrasinin kalesi kabul edilen Kuzey Ren Vestfalya’da Yeşiller patlama yaparken, Hıristiyan Demokratlar (CDU) çok az oy kaybederek ilk parti olmayı sürdürdü.

Federal Almanya’nın en büyük nüfusa sahip ve 1 milyona yakın Türkiye kökenli insanın yaşadığı eyaletinde belediye seçimleri yapıldı ve sosyal demokrasideki büyük erimenin aynı hızla sürdüğü gözlendi. On yıllarca sosyal demokrasi ve SPD’nin kalesi kabul edilen Kuzey Ren Vestfalya eyaletindeki belediye meclisleri için yapılan seçimlerden, CDU oy yitirmesine rağmen önde çıktı. CDU’nun ilk belirlemelere göre oy oranı yüzde 36,2 oldu. 

urn-newsml-dpa-com-20090101-200913-99-540348-large-4-3-91.jpg

Seçim sonrası ilan edilen ilk sonuçlarda SPD’nin kendi kalesinde 5 yıl önceki belediye seçimlerine göre yüzde 7,7 oranında oy yitirdiği ve sandıktan yüzde 23,7’lik bir oranla çıkabildiği saptandı. SPD’nin bir zamanlar yer yer mutlak çoğunluğu kazandığı bir bölgedeki bu hızlı erimesi, Yeşiller’in gerisine düşmediği için kimi çevrelerde “yine de başarı” olarak nitelendi. 

YEŞİLLER HIZLA BÜYÜYOR

Yeşiller Partisi 14 milyon seçmenin yaklaşık yarısının oy kullandığı bu seçimlerde de büyük bir sıçrama gösterdi. Ancak Yeşiller, SPD’den ikinci sırayı devralacak bir oy oranına henüz ulaşamadı. 2014’teki belediye meclisleri seçimlerindeki oylarını yüzde 7,4 artırarak sandıktan yüzde 19,1’lik bir oy oranıyla çıkan Yeşil adaylar, önümüzdeki yıl yapılacak genel seçimlere bir mesaj da iletmiş kabul edildiler. Bu sonuçlarla, Yeşiller’in bir yıl sonra yapılacak genel seçimlerde ülkenin ikinci büyük partisi olabileceği ve Hıristiyan demokrat partiler (CDU/CSU) ile kolayca bir koalisyona gidebileceği belirtildi. Bu eğilimin Viyana’da halen hükümet ettiği, bunun Berlin’de de yinelenebileceği ileri sürüldü. 

Yerel seçimlerde aşırı sağdaki Almanya için Alternatif (AfD) de kazançlı çıkan partiler arasında yer aldı. AfD, ilk belirlemelere göre oyların yaklaşık yüzde 6’sını topladı ve böylece 5 yıl önceki belediye seçimlerine göre oy oranını yüzde 3,3 oranında artırmayı başardı. 

urn-newsml-dpa-com-20090101-200913-99-543262-large-4-3-59.jpg

Liberal FDP’nin oy oranı pek değişmeden yüzde 4,3’te kalırken, Sol Parti’nin oyları yaklaşık yüzde 1 oranında bir kayıpla yüzde 3,7’ye geriledi. 

CDU’nun bu seçimlerde yüzde 1’in biraz üzerinde bir oy kaybıyla yerine koruması, eyalet başbakanı Armin Laschet’in CDU başkanlığı ve gelecek yılki başbakan adaylığı hesapları için elini zora sokmamış oldu. Başbakan Angela Merkel’in desteklediği Laschet, CDU başkanlığı ve Merkel sonrasındaki federal başbakanlık için en güçlü aday kabul ediliyor. Laschet’in Yeşiller ile iyi anlaşabilecek bir politikacı olduğu ileri sürülüyor. 

+49-KÖLN

FOTO: DPA

HABERE YORUM KAT