Belediye Başkanı Blatt’tan teşekkür: Völklingen’de eğitime destek kampanyası

Belediye Başkanı Blatt’tan teşekkür: Völklingen’de eğitime destek kampanyası

Saarland eyaletindeki Völklingen şehrinde Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’ne (DİTİB) bağlı Völklingen Selimiye Camisi, Açık Cami Günü ve Kültürler Haftası kapsamında bir etkinlik düzenledi.

Etkinlik kapsamında Völklingen DİTİB Selimiye Camii gençlik kolu tarafından da “Bir İyilik Yap” kampanyası düzenledi. Kampanyada elde edilecek gelirin Völklingen Belediyesi’nin belirleyeceği bir ilkokula bağışlanacağı belirtildi.

whatsapp-image-2020-10-09-at-12-16-49.jpeg

Etkinliğe, Völklingen Belediye Başkanı Christiane Blatt, Mainz DİTİB Dini Danışma Kurulu Başkanı Celil Mahir Dindar, Völklingen Uyum Sorumlusu Rachida Mathieu, Uyum Danışma Kurulu Başkanı Kıymet Kırtaş, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum örgütlerinin yöneticileri ile çok sayıda Völklingenli Alman ve Türk sakinler katıldı.

Caminin Gençlik Kolu Başkanı Sibel Kaynar, iki gün süren etkinlikten elde edilen tüm gelirin bir ilkokula bağışlanacağını belirterek, “Eğitime katkı sunmuş olmaktan da çok mutluyuz. Sosyal sorumluluk amacıyla eğitime dikkat çekmek için bu kampanyayı düzenledik. Bundan sonra düzenleyeceğimiz etkinliklerimizde ‘Bir İyilik Yap’maya herkesi davet ediyoruz” diye konuştu.

Açık Cami Günü ve Kültürler Haftası kapsamında düzenlenen etkinlikte ebru ve filografi sanatı uygulamalı olarak tanıtıldı. Dernek başkanı Kamuran Başpınar, Belediye Başkanı Christiane Blatt’a Völklingen Belediyesini sembolize eden filografi tablo takdim etti. 

BELEDİYE BAŞKANINDAN ÖVGÜ

DİTİB Selimiye Camisi’nin düzenlediği etkinlikten ve gençlerin kampanyasından etkilendiğini ifade eden Völklingen Belediye Başkanı Christiane Blatt, “Güzel bir etkinlik hazırlanmış, özellikle korona sebebiyle üst düzey önlemler alınmış. Öncelikle etkinlik ve alınan önlemler için teşekkür ediyorum” dedi.

Ebru ve filografi sanatına ilgi gösterilen başkan Blatt, ebru ve filografi sanatına ilişkin ortak bir proje hazırlayıp ve belediyenin üstleneceği bir yerde yapılabileceği sözünü verdi. Blatt, ebru ve filografi sergisinden ötürü dernek başkanı Başpınar’ı tebrik ederek, “Völklingen’de bir potansiyel var, bu potansiyel sanata yönlendirilebilir” dedi. 

Projelerine her zaman açık olduklarını söyleyen başkan Blatt sözlerini şöyle sürdürdü: “DİTİB Selimiye Camisi ile birlikte çalışabilir ve güzel projeleri hayata geçirebiliriz. Her zaman projelerinize açığım. Çözüm noktasında sizlere yardımcı olmaya gayret edeceğim.”

Güzel bir ekiple anlamlı bir etkinliği yapmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Völklingen DİTİB Selimiye Camisi dernek başkanı Kamuran Başpınar, “Dernek yönetimi olarak anlamlı bir etkinliğe ev sahibi yapmaktan dolayı öncelikle gençlerimizden, cemaatimizden ve bütün üyelerimizden gurur duyuyoruz. Geleceğimiz gururu gençlik kolumuz yoğun bir şekilde çalışıyorlar. Her bir etkinliğimizde ön safta yer alıyorlar. Korona sebebiyle böyle bir etkinliği yapmak çok kolay olmadı” diye konuştu. DİTİB Selimiye Camisi’nin çalışmalarına yönelik övgü ve yakın ilgisinden ötürü Belediye Başkanı Blatt’a teşekkür eden Başpınar, bu tür etkinlikleri sürdüreceklerini, toplumsal sorumluluk çerçevesinde her zaman belediye ve diğer yerel makamlarla çalışmaya hazır olduklarını söyledi.

+49 – VÖLKLİNGEN

HABERE YORUM KAT