Belçika’da ürküten vaka sayısı: Ulusal Güvenlik Konseyi acil toplanıyor

Belçika’da ürküten vaka sayısı: Ulusal Güvenlik Konseyi acil toplanıyor

Belçika’da vaka sayılarının tırmanması üzerine 31 Temmuz’da toplanması beklenen Ulusal Güvenlik Konseyi yarın bir araya geliyor. Bölgesel karantinalar gündemde. 

Belçika’da Covid-19 vaka sayısı 65 bin 727’ye yükseldi. Ulusal Halk Sağlığı Enstitüsünden (Sciensano) yapılan açıklamada, ülkede korona nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısının 4 artarak 9 bin 821’e ulaştığı kaydedildi. Açıklamada, Belçika’da vaka sayısının son günlerde 528 artarak 65 bin 727’ye çıktığı, son 24 saatte ise 19 kişinin hastaneye kaldırıldığı belirtildi. Son 1 haftada günlük vaka sayısının ortalama 255’e yükseldiğine işaret edilen açıklamada, vaka sayısında son 7 günde yüzde 71’lik artış gözlemlendiği vurgulandı. 

Belçika Ulusal Güvenlik Konseyinin 31 Temmuz’da toplanacağının açıklanması üzerine gelen tepkilerin ardından, Başbakan Sophie Wilmes, Konseyin yarın toplanacağını duyurdu. Wilmes, Konseyin ilave kısıtlamaları görüşeceğine ve bunların bölgesel düzeyde tutulacağına işaret etti.

ANVERS’TE RAKAMLAR ALARM VERİYOR

Sciensano’dan yapılan açıklamada Flaman bölgesindeki Anvers kentinin Kovid-19’dan en çok etkilenen şehirler arasında yer aldığı belirtilirken, polis kontrolleri artırdı. 

Bu çerçevede Anvers polisi Covid-19 kısıtlamalarına uyulmadığı gerekçesiyle 9 kafe ve restoranı kapattı. Şehirde sosyalleşme grupları 10 kişiyle sınırlandırılırken, uzmanlar Belçika’da Covid-19’un merkez üssü haline gelen Anvers’e gidilmemesi tavsiyesinde bulundu.

MASKE ZORUNLULUĞU

Belçika’da Covid-19 vakalarının son haftalarda artması üzerine salgınla mücadele tedbirlerinin sıkılaştırılması kararlaştırıldı. 

Başbakan Wilmes, Ulusal Güvenlik Konseyinin vakalardaki artış üzerine yaptığı toplantıda aldığı kararları duyurmuştu. Buna göre, daha önceki önlemlerin gevşetilmesinde beşinci aşamaya geçilmeyecek. Bunun yerine artan tedbirler kapsamında kamuya açık bazı alanlarda maske zorunluluğu getirilecek.

Dün itibarıyla başlayan uygulama çerçevesinde açık hava pazar yerleri ile halkın yoğun olarak alışveriş yaptığı cadde ve sokaklar gibi kamuya açık alanlarda maske takmak zorunlu olacak. Ayrıca, gece geç saatlere kadar açık kalabilen bazı dükkanlar bundan böyle saat 22.00’de kapanacak. Bunların dışında kafe ve restoranlara gidenlerden telefon numarası ve e-posta adreslerini vermeleri istenecek. Müşterilere ait bu bilgiler 14 gün boyunca saklanacak, daha sonra silinecek. Bu tür bilgilerin toplanması için kullanılacak bir standart form hazırlanacak.

+49 – BRÜKSEL

HABERE YORUM KAT