Başkanlık gitti ama: Aşırı sağcı Kalbitz maaş almaya devam ediyor

Başkanlık gitti ama: Aşırı sağcı Kalbitz maaş almaya devam ediyor

Brandenburg Eyalet Meclisi’ndeki AfD Meclis Grubu Başkanlığı askıya alınan Andreas Kalbitz’in maaşını almaya devam ettiği ortaya çıktı.

Neonazi Andreas Kalbitz, parlamento grubu başkanlığı askıya alınsa da maaşından vazgeçemedi. 2013 yılında  AfD’ye katılırken  geçmişte neonazi örgüt Vatana Sadık Alman Gençliği (HDJ) üyesi olduğunu gizlediği ortaya çıkınca partiden ihraç süreci başlayan AfD Brandenburg Eyalet Teşkilatı Başkanlığını kaybeden ve AfD Meclis Grubu Başkanlığı askıya alınan Andreas Kalbitz’in maaşını almaya devam ettiği belirlendi. 

4 Ağustos’ta meclis grup başkanlığını kaybeden Kalbitz’in maaşının durum ortaya çıkmadan önce 8 bin 608 avro tutarındaki milletvekili maaşının yanı sıra meclis grup başkanlığı için 6 bin 25 avro tutarındaki maaşının da ay başında hesabına yatırıldığı bildirildi. Eyalet Meclisi Sözcüsü Gerold Büchner, buna ek olarak 3 bin 156,66 avro tutarında artan emeklilik ödemelerinin de yatırıldığını belirtti. 

Öte yandan Kalbizt’in itirazı ile yargıya yansıyan meclis başkanlığına ilişkin durumu Berlin Eyalet Mahkemesi’ndeki davada görülecek. İlk duruşma 21 Ağustos’ta yapılacak. Meclis Grubu Başkanvekili Birgit Bessin, eyalet parlamentosunun maaş konusunu netleştirmesi gerektiğini söyledi.

AfD içindeki çekişme mayıs ayı ortasında başlamıştı. AfD yönetim kurulunun da çoğunluğunu arkasına alan parti lideri Jörg Meuthen, 2013 yılında  AfD’ye katılırken geçmişte Neonazi örgüt Vatana Sadık Alman Gençliği (HDJ) üyesi olduğunu gizleyen Kalbitz’in üyeliğini iptal ettirmişti. Çoğunluk, AfD Federal Meclis Grubu Başkanları Alexander Gauland ve Alice Weidel’in yanı sıra Eşbaşkan Tino Chrupalla’nın itirazlarını, partinin Kalbitz tarafından aldatıldığını gerekçe olarak gösterip reddetmişti. 

Böylece AfD üst yönetimi, aşırı sağcı referanslarla döşenmiş olan ve parti içinde Thüringen Eyalet Teşkilatı Başkanı Björn Höcke’nin etrafındaki milliyetçi kanatta merkezi bir rol oynayan bir politikacıyla yolunu ayırmış oldu. Parti içindeki Kalbitz yanlıları Meuthen’a savaş açtı ve istifaya dahi davet ettiler. Kalbitz de yasal yollardan karşı saldırıya geçti.

Kalbitz şimdilik Berlin Eyalet Mahkemesi’nin itirazı ile başarıya ulaştı. Ancak bu karar, esas karar olmamasına ve itirazın mümkün olmasına rağmen, AfD’nin sağ kanat çevrelerinde bir zafer olarak kutlanmıştı. Hatta Brandenburg Eyalet Parlamentosu’nun AfD’li milletvekilleri hızla Kalbitz’i yeniden meclis grubu başkanı  olarak seçmişti. 

+49 - POTSDAM

FOTO: Soeren Stache/DPA

HABERE YORUM KAT