Başkanların göçmenlere “zorunlu yıl” önerisi: Fritz Kuhn reddetti

Başkanların göçmenlere “zorunlu yıl” önerisi: Fritz Kuhn reddetti

Stuttgart olaylarının ardından göçmen kökenli gençlerin zorunlu sosyal hizmet yılına tabi tutulması yönündeki teklif, Stuttgart Belediye Başkanı Fritz Kuhn’u kızdırdı. Yeşil politikacı “Benden imza yok” dedi.

Tübingen Büyükşehir Belediye Başkanı Boris Palmer (Birlik’90 / Yeşiller), Schwäbisch Gmünd Büyükşehir Belediye Başkanı Richard Arnold (Hıristiyan Demokrat Birlik – CDU) ve Schorndorf Büyükşehir Belediye Başkanı Matthias Klopfer (Almanya Sosyal Demokrat Partisi – SPD) Stuttgart olaylarının ardından ortaklaşa bir mektup kaleme alarak  göçmen gençler için “zorunlu sosyal hizmet yılı” önermişti. 

Stuttgarter Zeitung gazetesinde yer alan habere göre mektubu Baden Württemberg Eyaleti Başbakanı Winfried Kretschmann ve İçişleri Bakanı Thomas Strobel’e gönderen üç başkanın teklifine Stuttgart Büyükşehir Belediye Başkanı Fritz Kuhn uzak durdu. Başkan Kuhn, söz konusu öneriyi  “Hiçbir şey ifade etmiyor” sözleriyle değerlendirdi ve “İmzalamam!” dedi. 

Belediye sözcüsü Sven Matis konuya ilişkin bir açıklama yaparak “Büyükşehir Belediye Başkanı Kuhn, mektubu inanılır bulmadığını ve imzalamayacağını bildiriyor” dedi. 

Belediye Sarayı’ndaki Uluslararası Komisyonu’nun toplantısında ise Yeşil Başkan Kuhn, her üç belediye başkanına atıfta bulunarak “Cumartesi öğleden sonraları Stuttgart'a gönderdiklerinize dikkat edin!” uyarısında bulundu.  

SWR kanalının internet sayfasında yer alan habere göre ise, her üç başkanın kaleme aldığı mektupta Stuttgart olaylarına işaret edilirken, genç mülteciler polise ve sağlık çalışanlarına karşı provokatif tutum sergileyen, iletişim becerileri eksik, yaramaz “sümüklü oğlanlar” diye nitelendi.  

“Biz belediye başkanları olarak şehirlerimizde gençlerin ve ergnelik çağındakilerin artan saldırganlığı ve saygısızlığı karşısında  çok endişeliyiz” diyen Palmer, Arnold ve Klopfer, mülteci gençlerin uyumunu teşvik etmek için zorunlu yıl  önerisinde bulundular. 

+49 – STUTTGART

FOOT: dpa

HABERE YORUM KAT