Başbakan adayı Scholz kara para aklama soruşturmasında dinlenecek

Başbakan adayı Scholz kara para aklama soruşturmasında dinlenecek

Almanya'da Maliye Bakanı ve başbakanlığın favori adayı Olaf Scholz, seçimlere altı gün kala Federal Parlamento Maliye Komisyonu'nda bakanlığıyla ilgili yürütülen soruşturmayla ilgili soruları yanıtlayacak.

Almanya'da koalisyon hükümetinin Sosyal Demokrat Partili (SPD) Maliye Bakanı ve partisinin başbakan adayı Olaf Scholz, bakanlığında yürütülen soruşturmalarla ilgili olarak bugün Federal Meclis Maliye Komisyonu'nda üyelerin sorularını yanıtlayacak.

Komisyon'un muhalefetteki Yeşiller, Hür Demokrat Parti (FDP) ve Sol Parti'li üyeleri, Osnabrück Savcılığı'nın Maliye ve Adalet bakanlıklarında yolsuzluk suçlamalarıyla ilgili yaptığı aramaların ardından özel bir oturum yapılmasını talep etmişti. Bugün gerçekleşecek olan özel oturuma Bakan Scholz'un fiziksel olarak mı katılacağı ya da dijital görüşme ile mi bağlanacağı henüz bilinmiyor.

Mali İstihbarat Birimi çalışanları hakkında soruşturma

Almanya Maliye Bakanlığı bünyesinde, kara para aklama suçları ile mücadele amacıyla Köln kentinde Gümrük teşkilatına bağlı özel bir birim olarak kurulan FIU'nun (Mali İstihbarat Birimi) bazı çalışanları, terörün finanse edilmesine dair bazı bulguları zamanında yargıya ve emniyete bildirmemekle itham ediliyor.

Savcılık da bu bağlamda yaklaşık 10 gün önce Adalet ve Maliye bakanlıklarında ilgili belgeleri incelemiş ve FIU ile Maiye Bakanlığı arasındaki yazışmaları, görüşmeleri mercek altına almıştı.

Soruşturma son televizyon münazarasında da gündeme geldi

Almanya'da seçimler öncesinde başbakan adaylarının katılımıyla yapılan son televizyon münazarasında da gündeme gelen soruşturma ile ilgili olarak, Yeşiller'in adayı Annalena Baerbock, SPD'nin adayı Olaf Scholz'tan "tam şeffaflık" talep etti.

Seçimlere kısa bir süre kala anketlerde önde görünen Scholz ise ProSiebenSat.1 ve Kabeleins kanallarında Pazar akşamı ortak yayınlanan münazarada, bu konuda kendini savunarak bakanlığı döneminde kara para aklama suçlarıylae mücadelede büyük ilerlemeler kaydedildiğini, FIU personelinin 100 kişiden 500'e çıkarıldığını ve bu sayının yakında 700'e yükseltileceğini dile getirdi.

Haber tamamını DW Türkçe 'den okuyabilirsiniz.

HABERE YORUM KAT