Başbakan adayı Laschet  vaatlerini açıkladı

Başbakan adayı Laschet vaatlerini açıkladı

Almanya'da 26 Eylül'de yapılacak genel seçimlerde Hıristiyan Birlik (CDU/CSU) partilerinin başbakan adayı Armin Laschet, iktidar olması halinde ilk 100 günde yapacaklarına ilişkin eylem planını açıkladı.

Programda, dar ve orta gelirliler için vergiden muaf dilimin 1000 eurodan 1250 euroya yükseltilmesi yer aldı. Aynı zamanda öğrenciler için vergiden muaf mini iş kazancının ayda 450 eurodan 500 euroya yükseltilmesi de öngörüldü. İlk alınan konut için 250 bin euroya kadar vergi ödenmemesi ve çocuk başına ayrıca 100 bin euroluk diliminin de vergiden muaf tutulması Laschet’in programında yer aldı.

Çocuklarını tek başına yetiştirenlere 5 bin euro vergi kolaylığı sağlanması ve henüz bir rakam verilmediği halde çocuk parasının artırılması da hedeflendi. Yaşlıların bakım evi giderlerinin ve yakınlarının ödemesi gereken payın 700 euro ile sınırlandırılması da öngörüldü. Öte yandan tren istasyonlarında video ile kontrollerin artırılması ve ilk etapta 1000 adet video yerleştirilmesi de planlandı. Aynı zamanda polise dönük saldırılara cezaların artırılması da ‘acil program’da yer aldı.

KAYNAK: HÜRRİYET AVRUPA

HABERE YORUM KAT