Bakanlık açıkladı: Almanya'da emekli maaşları ne zaman artacak?

Bakanlık açıkladı: Almanya'da emekli maaşları ne zaman artacak?

Almanya'da emekli maaşları 2024 yılında tekrar artırılacak. Yüzde kaç oranında zam yapılacağı henüz belli değil. Ancak bakanlık ne zaman bir açıklama yapacağına karar vermiş durumda.

Almanya'da emekliler, uzun zamandır 2024 yılında emekli maaşlarının yüzde kaç oranında artırılacağını merak ediyor. wa.de'nin haberine göre Federal Çalışma ve Sosyal İşler Bakanlığı (BMAS) Almanya'daki emeklilerin ne zaman zamdan haberdar edileceğine karar verdi.

BAKANLIK 2024 İÇİN ÖNEMLİ TARİH BELİRLEDİ

Emekli maaşları yüzde kaç artacak? wa.de'nin sorusu üzerine BMAS, "Emekli maaşları her yıl 1 Temmuz'da yasal emeklilik ayarlama formülü temelinde ayarlanır .Emekli maaşlarının ayarlanması, Federal İstatistik Ofisi'nin ulusal hesaplara göre çalışan başına brüt ücret ve maaşların gelişimine ilişkin verilerine dayanmaktadır." açıklamasını yaptı. Basitçe söylemek gerekirse, Almanya'da ücretler artarsa, emekli maaşları da artacaktır.

Ancak emekliler 2024 yılında emekli maaşlarında ne kadar artış olacağını 1 Temmuz'a kadar öğrenemeyecek.

BMAS wa.de'ye yaptığı açıklamada, "Kural olarak emekli maaşları, Federal Kabine tarafından kararlaştırılan Emeklilik Değeri Belirleme Yönetmeliği temelinde ayarlanır" dedi. Bu durum Federal Konsey'in onayına bağlı olarak muhtemelen Nisan 2024'ün sonunda geçerli olacak.

Federal Çalışma ve Sosyal İşler Bakanlığı (BMAS) wa.de'nin sorusuna cevaben şu açıklamayı yaptı: "1 Temmuz 2024 itibariyle emeklilik intibakının gerçek miktarına ilişkin bağlayıcı açıklamalar, Federal İstatistik Dairesi ve Alman Federal Emeklilik Sigortası'ndan gerekli tüm verilerin elde edilebileceği Mart 2024 sonuna kadar mümkün olmayacaktır. Ayrıca 2024 emeklilik intibakı hesaplanır hesaplanmaz, BMAS web sitesinde bir basın açıklaması yayınlayacak ve 2024 Emeklilik Değeri Belirleme Yönetmeliğini başlatacaktır."

Yani Mart ayı sonuna kadar Almanya'daki emekliler 2024 yılında emekli maaşlarının gerçekte yüzde kaç artacağını öğrenmiş olacaklar.

ARTI49

HABERE YORUM KAT