Bakan Wallace ekranda ter döktü: Silahlanmaya 30 yılın en yüksek yatırımı

Bakan Wallace ekranda ter döktü: Silahlanmaya 30 yılın en yüksek yatırımı

Boris Johnson hükümeti gerekçeleri yeteri kadar net olmayan yeni yatırım kararları ile karşı karşıya. Medyanın ısrarlı bir şekilde sorguladığı bu yatırımı açıklamakta zorlanan Savunma Bakanı, BBC ekranlarında ter döktü.

Savunma Bakanı Ben Wallace, devlet bütçesinden önemli bir pay almayı başardı ve Birleşik Krallık medyasının ilgi odağı haline geldi. Önümüzdeki dört yıl boyunca her yıl 4 milyar pound ile toplamda 16 milyar pound tutarında yatırım kararı alan hükümet, savunma sanayisindeki askeri ekipmanların yenilenmesine, modernleştirilmesine ve bunun da adım adım gerçekleştirilmesine karar verildiğini duyurdu. 

Bu yatırım ile 40 bin yeni iş imkânı oluşacağı belirtilirken, Hazine tarafından önümüzdeki günlerde yatırım kalemlerinin kamuya açıklanacağı duyuruldu.

DÜNYA ÇAPINDA TERCİH EDİLEN ÜRÜNLER

Alınan bu son kararın ardından, uzay sanayisi ve siber sanayisi için yapılacak yatırımlarla, dünya ülkeleri tarafından en çok tercih edilen savunma sanayisi ürünlerine sahip olmanın, Boris Johnson hükümetinin yeni hedefleri arasında  yer aldığı görülüyor. Seçildiği günden bu yana bu konuda herhangi bir yatırım hedefi açıklamayan Johnson’ın, “durup dururken” dünya tarafından en çok tercih edilen savunma sanayisi ürünleri üretmeye talip olması, “enteresan bir gelişme” olarak yorumlanıyor. 

Hazinenin başındaki isim Rishi Sunak’tan tam destek alamayan bu yatırım kararına rağmen, Boris Johnson ile Savunma Bakanı Ben Wallace’in görüş birliğinde olması, savunma sanayisi için atılacak adımların ve yatırımların hızla devreye alınacağını gösteriyor. Ayrıca, Hazine’nin, Johnson’ın bu kararının ardından devlet bütçesinin yeniden planlanmasına ihtiyaç duyduğu ve gerekli açıklamaların da kasım ayının son haftası yapılacağı belirtildi.

OKUL YEMEKLERİ VE SİLAHLANMA 

BBC muhabirinin sorularını yanıtlamakta zorlanan Savunma Bakanı, okullarda verilen “ücretsiz yemek” için hükümetin bütçe ayırmakta zorlandığı günler yaşanırken, savunma sanayisine ayrılan bu bütçenin adil olup olmadığı sorusuna “kaçamak” yanıt vermekle yetindi. 

Karar yetkisinin Başbakan’da olduğunu, kendisinin ihtyaç duyulanları Başbakan’a anlatmakla sorumlu olduğunun da altını çizen Wallace, Birleşik Krallık hazinesinin dengeleri koruyarak bu süreçleri yöneteceğinden emin olduğunun da altını çizdi..

GÖZDE SAPANLI – BİRMİNGHAM

FOTO: A.A.

HABERE YORUM KAT