Bahçeli’nin haritalı fotoğrafının başlattığı tartışma büyüyor: Yunanistan’dan sonra Almanya da devrede

Bahçeli’nin haritalı fotoğrafının başlattığı tartışma büyüyor: Yunanistan’dan sonra Almanya da devrede

Almanya’nın Yunanistan Büyükelçisi Ernst Reichel, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin fotoğraf çektirdiği haritayla ilgili "Yunanistan’ın toprak bütünlüğü ve egemenliğini sorgulayan hiçbir girişim kabul edilemez" dedi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin Ülkü Ocakları’nı ziyareti sonrasında Twitter üzerinden paylaşılan bir fotoğrafta tuttuğu harita Yunanistan’da tepkiye yol açtı.

Haritada, “Denizlerdeki misakımillimiz” ibaresi yer alırken, birçok Yunan adası ve Girit’in de Türkiye’ye ait olduğu görülüyordu. 

Yunanistan'ın en çok okunan gazetelerinden Kathimerini'ye konuşan diplomatik kaynaklar, “Maalesef bu görüntü, bizim Türkiye ile her gün yaşadığımız ve gerilimi tırmandıran aşırı uçtaki açıklamaların bir kısmı” demişti.

Almanya’nın Yunanistan Büyükelçisi de devreye girdi.

Ernst Reichel, Bahçeli’nin fotoğrafını eleştirdi. Reichel, “Yunanistan’ın toprak bütünlüğü ve egemenliğini sorgulayan hiçbir girişim kabul edilemez” dedi.

Sosyal medya üzerinden açıklama yapan Reichel, “Almanya’nın bu konudaki pozisyonu açık ve net. Yunanistan’ın toprak bütünlüğü ve bağımsızlığı ile ilgili hiçbir girişim kabul edilemez” ifadesini kullandı.

HABERE YORUM KAT
1 Yorum