• BIST 98.028
 • Altın 258,384
 • Dolar 5,7049
 • Euro 6,3986
 • Berlin 19 °C
 • Frankfurt 20 °C
 • Paris 22 °C
 • Ankara 20 °C
 • İstanbul 22 °C
 • İzmir 26 °C
 • Stockholm 13 °C

Bahçeli'den Mevlana mesajı

Bahçeli'den Mevlana mesajı
-MHP Genel Başkanı Bahçeli, "Hz. Mevlana, 'gel, yine gel, ne olursan ol yine gel' diyerek yapay engelleri kaldırmış, soğukluk ve mesafeleri gidermiştir" dedi.

ANKARA (AA) - MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Hz. Mevlana'nın "gel, yine gel, ne olursan ol yine gel" diyerek yapay engelleri kaldırdığını, soğukluk ve mesafeleri giderdiğini belirterek, "Bu özlü ve özgüven telkin eden mübarek miras milletimizin en önemli kaynaştırıcı cevheri olarak yüzyıllardır geleceğimizi aydınlatmıştır" ifadesini kullandı.

Bahçeli, Hz. Mevlana'nın 741. Vuslat yıl dönümü dolayısıyla mesaj yayımladı.

Hz. Mevlana'nın Anadolu'nun kutlu bağrından insanlığa kollarını uzatan, evrensel mesajlarını ulaştıran devasa hidayet ve hikmet çınarı olduğunu ifade eden Bahçeli, "Vuslatının üzerinden yaklaşık yedi uzun asır geçmesine rağmen gönüllerde kor gibi yanmakta, kalplerin sultanı unvanıyla ruh dünyamızda yaşamaktadır" değerlendirmesinde bulundu.

Hz. Mevlana'nın barış ve kardeşlik harcı, aşk ve sevgi kılavuzu olduğunu, O'nda umutsuzluk bulunmadığını aktaran Bahçeli, şöyle devam etti:

"Kaleme aldığı Mesnevisi, bir umman, hürmet ve hayranlıkla andığımız şahsı ezelden ebediyete kanatlanan iman kervanı, hakikat yoludur. Hz. Mevlana, son yurdumuzu güneş gibi ısıtarak aziz milletimizin mana kutuplarından birisi olmuştur. İlahi aşk ve adanmışlıkla gönüllere girmiş, hoşgörü ve merhametiyle insanlığa şifa ve ümit aşılamıştır. Hz. Mevlana, ayrımcılığa kapalı durmuş, bozgunculuğa sırtını dönmüş, kalp kıran kötü söz ve zanlara uzak kalmıştır. Onun çağrısı kavuşmaya ve kucaklaşmayadır. Onun daveti aşkla buluşmaya ve imanla halden hale girmeyedir."

Bahçeli, Hz. Mevlana'nın hem bir mütefekkir, hem de alim ve gönül eri olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

"Şayet Konya bir aşıklar tekkesi olmuşsa sevgi ve muhabbet çeşmesi haline gelmişse bunun gerisindeki asalet en başta Mevlana Celaleddin-i Rumi'dir. Şemsi Tebrizi’den Sadrettin Konavi'ye; Muhyiddin İbn Arabi'den Sultan Veled'e kadar nice büyüklerimiz, nice ilim ve irfan ehlimiz vatan topraklarını sevgiyle sulamış, bağlılıkla yoğurmuş ve milletimize nurlu bir istikamet çizmiştir. Hz. Mevlana 'gel, yine gel, ne olursan ol yine gel' diyerek yapay engelleri kaldırmış, soğukluk ve mesafeleri gidermiştir. Bu özlü ve özgüven telkin eden mübarek miras, milletimizin en önemli kaynaştırıcı cevheri olarak yüzyıllardır geleceğimizi aydınlatmıştır."

MHP Genel Başkanı Bahçeli, Hz. Mevlana'nın güzelliğin sembolü, faziletin yurdu, özlem ve cömertliğin zirvesi olduğunu da vurgulayarak, şu ifadeleri kullandı:

"(Hamdım, piştim, yandım) kelimelerine ömrünü sığdırmış, anlamasını ve özümsemesini bildikten sonra hepimize muazzam bir şuur emanet etmiştir. Şu günkü zor ve sıkıntılı günlerimizde; şiddet ve düşmanlığın teşvik edildiği, bölücülüğün ve fitnenin yaygınlaştırıldığı bugünlerde, Hz. Mevlana’nın ‘öfkede ölü gibi, müsamahada deniz gibi ol’ tavsiyesine çok ihtiyacımız vardır. Olduğu gibi görünmeyenlerin ya da göründüğü gibi olmayanların aziz büyüğümüzün manevi terbiyesinden alması ve öğrenmesi gereken çok şeyler olduğu da tartışma götürmez bir gerçektir.

Vuslatı'nın 741'inci senesinde Hz. Mevlana'yı saygı ve minnetle anıyor, ebediyete irtihalini düğünü olarak gören bu yüksek ahlakı rahmetle, duayla yad ediyorum."

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 +49 | Sitemizde yer alan haber içerikleri ve görseller site yönetiminden yazılı izin alınmadan, kaynak gösterilse dahi yayımlanamaz.
Faks : +49 (0) 615098 03 05