Bağışlanan 1000'den fazla ağacı "yanlışlıkla" kestiler

Bağışlanan 1000'den fazla ağacı "yanlışlıkla" kestiler

Almanya'da Meckenheim'da bağışlanan 1000'den fazla ağaç "yanlışlıkla" kesildi. Belediye sözcüsü, bunun talihsiz bir dikkatsizlik olduğunu söylerken, Belediye, şirketten mümkün olan en kısa sürede yeni ağaçlar dikmesini istedi.

Belediye tarafından görevlendirilen bir şirket, Bonn yakınlarındaki Meckenheim'da bağışlanan 1000'den fazla ağacı kesti. Belediye sözcüsü, bunun talihsiz bir dikkatsizlik olduğunu söyledi.

Uzman şirketin komşu bir alanda malçlama yapması gerekiyordu, ancak şirket, bu süreçte bir vakıf tarafından dikilen küçük ormanı yerle bir etti.

Meckenheim merkezli Deutsche Kinderdirekthilfe (DKD) vakfının Mütevelli Heyeti Başkanı Norbert Schaffrath, "Tamamen dehşete düştük, gözyaşları döktük" dedi. Temel ağaçlarının nasıl söküldüğü ve kesildiği hala belirsizliğini koruyor. Sözcü, "Muhtemelen bir dönüş yapmak yerine orman malçlama makinesiyle dümdüz ilerlediler" dedi.

2020 YILINDA DİKMİŞLERDİ

Dezavantajlı çocuklara ve gençlere destek veren DKD, bağışların yardımıyla 2020 yılında ağaçları dikti. Schaffrath, çocukların sponsorluk üstlendiğini ve karaağaç, akçaağaç ve kavak gibi fidanları küçük sulama kaplarıyla suladıklarını anlattı. Ağaçlar muhteşem bir şekilde büyürken, son sayımda bazılarının boyu beş metreye kadar da ulaşmıştı.

Olay yerel basında da yankı uyandırırken, yaşananlar "felaket" olarak değerlendirildi.

Belediye, şirketten mümkün olan en kısa sürede yeni ağaçlar dikmesini istedi. RTL'ye göre bunun maliyeti 30,000 Euro'ya kadar çıkabilir. Şirkete karşı tazminat taleplerinin de araştırıldığı belirtildi.

ARTI49

HABERE YORUM KAT