Baerbock'tan İran'a zehir zemberek sözler

Baerbock'tan İran'a zehir zemberek sözler

İran'daki protestolarla ilgili açıklama yapan Almanya Dışişleri Bakanı Baerbock, yeni yaptırımların yolda olduğu mesajı verdi. Baerbock, "İran yönetimi tarihin yanlış tarafında duruyor" diye konuştu.

Protestolarla ilgili Bild am Sonntag gazetesine açıklama yapan Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, İran rejimini eleştirerek yeni yaptırımların  yolda olduğu mesajı verdi. "Kadınları ve genç kızları sokakta darp eden, özgürce yaşamaktan başka bir isteği olmayan insanları kaçıran, keyfi şekilde tutuklayan ve ölüme mahkum edenler tarihin yanlış tarafında duruyor" dedi.

Baerbock bir Alman gazetesine verdiği demeçte, Almanya'nın Avrupa Birliği'nin İran'daki hükümet karşıtı protestolara yönelik şiddetli baskılardan sorumlu kişilerin mal varlıklarını dondurmasını ve bloğa girişlerini yasaklamasını sağlayacağını söyledi.

Alman dışişleri bakanlığı kaynağı geçen hafta yaptığı açıklamada, Almanya, Fransa, Danimarka, İspanya, İtalya ve Çek Cumhuriyeti'nin İran'a karşı yeni yaptırımlar için 16 teklif sunduğunu söyledi.

Yaptırımları önerenler, AB dışişleri bakanlarının 17 Ekim'deki toplantılarında, blok üyelerinden herhangi bir direniş beklemeden, yaptırımları kararlaştırmasını hedefliyor.

Başlangıçta kadın haklarına odaklanan protestolar, İranlı yetkililere yıllardır en büyük muhalefet gösterisine dönüştü ve birçoğu kırk yıldan fazla süredir devam eden İslami din adamlarının yönetimine son verilmesi çağrısında bulundu.

Cumartesi günü Tahran'daki kız öğrenciler, İran Cumhurbaşkanı Ebrahim Raisi Cumartesi günü üniversite kampüslerini ziyaret ederken ve genç bir kadının gözaltında ölümüyle öfkelenen protestocuları kınarken, sosyal medyadaki videolarda "kaybol" sloganları attı.

Baerbock, Bild am Sonntag gazetesine verdiği demeçte, "Sokakta kadınları ve kızları dövenler, özgür yaşamaktan başka bir şey istemeyen insanları kaçıran, keyfi olarak hapseden ve ölüme mahkum edenler, tarihin yanlış tarafında duruyorlar" dedi.

İran'daki insanlara diyoruz ki, yanınızdayız ve etmeye devam edeceğiz" dedi.

Fotoğraf:AA

HABERE YORUM KAT