Baerbock: Rusya, Ukrayna'ya saldırırsa bedeli ağır olur

Baerbock: Rusya, Ukrayna'ya saldırırsa bedeli ağır olur

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, Rusya'nın gerginliği artırması durumunda Kuzey Akım 2 projesine ilişkin gerekli önlemleri alacaklarını söyledi.

Baerbock ve Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba Kiev'de ortak basın toplantısı düzenledi.

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, Rusya ile Ukrayna konusunda artan gerilimin diplomasi yoluyla çözülebileceğini umduğunu, ancak Rusya'nın bu ülkeye saldırması halinde ciddi zarar göreceğini söyledi.

"Her saldırgan eylemin Rusya için ekonomik, stratejik ve politik olarak yüksek bir bedeli olacak" diyen Alman Bakan, basın toplantısında yaptığı açıklamada, Kuzey Akım 2 projesine atıfta bulunarak Rusya'nın Ukrayna'ya saldırmasının kendisine ağır bir faturasının olacağını söyledi.

Almanya'dan ülkesine silah tedariki konusunu ele aldıklarını ve bu konuda diyaloglarının devam edeceğini belirten Kuleba, öncelikli olarak krizin çözümünde diplomasi yolunun işe yaramasını istediklerinin altını çizdi.

Kuleba, Almanya ile birlikte Normandiya formatı kapsamında sonuç almak için çalıştıklarını ifade etti.

Baerbock da Normandiya formatının tekrar aktif hale gelmesi için ellerinden gelen her şeyi yapacaklarını dile getirerek, Kuzey Akım 2 projesinin Avrupa mevzuatına tam uygun olmaması gerekçesiyle sertifikasyon sürecinin askıda olduğunu hatırlattı.

Projeye ilişkin ABD ile ortak bildiri yayınladıklarını hatırlatan Baerbock, Rusya'nın gerginliği artırması durumunda ortaklarıyla Kuzey Akım 2 projesine ilişkin gerekli önlemleri alacaklarını ifade etti. 

Artı49 Haber Merkezi

HABERE YORUM KAT