Baden-Württemberg'de işsizlik artmaya devam ediyor

Baden-Württemberg'de işsizlik artmaya devam ediyor

Baden-Württemberg'deki işsiz sayısı Temmuz ayında artmaya devam etti.

İstihdam ajansının bölge müdürlüğünün cuma günü Stuttgart'ta bildirdiğine göre diğer şeylerin yanı sıra önceki aydan bu yana istatistiklere dahil edilen Ukrayna'dan gelen mülteciler sebebiyle  Baden-Württemberg'de işsiz sayısı Temmuz ayında artmaya devam etti.

Temmuz ayında güneybatıda yaklaşık 226.900 kişi, bir önceki aya göre yaklaşık 7.900 kişi daha fazla işsiz olarak kaydedildi. İşsizlik oranı bir önceki aya göre 0,1 puan artarak yüzde 3,6'ya yükseldi. Haziran 2021'de hala yüzde 3,8 idi.

Veri toplama için son tarih 12 Temmuz'du. Bölgesel iş bulma kurumu başkanı Christian Rauch, bir yandan Ukraynalı mültecilerin temel güvenliğe kabul edilmeye devam etmesi nedeniyle işsiz insan sayısının arttığını söyledi. "Öte yandan, işsizlik sigortasındaki artış ekonomideki mevcut belirsizliklere bağlanabilir." ifadelerini kullandı.

Ukraynalı mülteciler artık Sığınmacılar Yardım Yasası kapsamında değil, Sosyal Güvenlik Kanunu (SGB) II'de, yani Hartz IV alıcıları olarak kaydedilmekte. Onlar da işsizlik istatistiklerine dahil edildiler ve iş bulma kurumuna göre kalifiye olup daha kolay yerleştirilebilirler, ancak bölgesel iş bulma kurumu, savaş mültecilerinin artık ülkedeki kalifiye işçi eksikliğini hızla giderebileceği beklentilerini azalttı. Diğer şeylerin yanı sıra, dil kurslarının ve yabancı mesleki niteliklerin tanınmasının gerekli olduğu söylendi.

Ekonomi Bakanı Nicole Hoffmeister-Kraut, gaz kıtlığının olası kötüleşmesinin riskleri tetikleyeceğini söyledi. CDU'lu politikacı, "O noktaya gelirse, işgücü piyasasında büyük bir kesinti beklemeliyiz," diye uyardı.

Fotoğraf: Unsplash - jontyson

HABERE YORUM KAT