Ayı etli kebaptan beyin kurdu kaptılar

Ayı etli kebaptan beyin kurdu kaptılar

Altı kişi ayı etinden yapılan kebapları yedikten sonra nadir görülen bir parazit hastalığına yakalandı. Ette bulunan larvalar, beyne ve kalbe kadar yayılabiliyor.

ABD'nin South Dakota eyaletinde yaşayan geniş bir ailenin bir üyesi, Kuzey Kanada'da avladığı bir ayının etinden yaptırdığı kebaplarla ailesini şaşırttı. Bunu özel bir ziyafet olarak planlanmıştı.

Et, kebap yapılmadan önce 45 gün boyunca evdeki bir dondurucuda saklanmıştı.

Aile, ayı etinin doğal olarak koyu renkli olmasından dolayı kebapların tam olarak pişip pişmediğini belirlemekte zorlandı.

Bu nedenle sadece etin rengine bakarak kebapları servis ettiler. Bu, büyük bir hata oldu ve kısa süre sonra neredeyse herkes hastalandı.

Bir hafta sonra, Minnesota'da yaşayan 29 yaşındaki bir aile üyesi, ateş, şiddetli kas ağrıları ve göz çevresinde şişlik geliştirdi.

Bu nedenle iki kez hastaneye gitmek zorunda kaldı, çünkü ilk ziyaretinde yedi gün önce yediği ayı etini belirtmemişti.

İkinci ziyaretinde doktorlar, adamın Trişinelloz antikorları için yapılan testin pozitif olduğunu aşıkladı. Bu parazit, iplik veya yuvarlak solucanların küçük bir türüdür. Beş aile üyesi daha ciddi semptomlar geliştirdi.

12 ile 62 yaşları arasındaki altı aile üyesi muhtemelen Trişinelloz'e yakalandı. Enfeksiyon, solucanlar tarafından tetiklenir ve insanlarda kalp veya beyne kadar ilerleyebilir. Sonuç olarak kistler, nöbetler ve iltihaplanmalar ortaya çıkabilir

Bu tür enfeksiyonlar çok nadirdir. 2016-2022 yılları arasında ABD'de Trişinelloz salgını ile ilgili yedi vaka bildirilmiş olup, bunların 35'i doğrulanmış veya olası vakadır.

Tüm hasta aile üyeleri tedavi edildi ve tamamen iyileşti.

VAHŞİ HAYVAN ETİ YENİR Mİ

Vahşi hayvanların etini tüketenlerin, Trişinelloz parazitlerini öldürmesinin tek güvenilir yolunun yeterli pişirme olduğunu bilmelidir. Önemli olan, etin iç sıcaklığının en az 74 dereceye ulaşmasıdır ve bu, et termometresi ile kontrol edilmelidir. Sadece etin rengine bakarak karar verilmemelidir.

ARTI49

HABERE YORUM KAT