Viyana Bizans kavgalarına gebe: Seçim sonuçları Muhteşem Yüzyıl’ı aratmayacak gibi

Viyana Bizans kavgalarına gebe: Seçim sonuçları Muhteşem Yüzyıl’ı aratmayacak gibi

Avusturya’da yayınlanan Yeni Vatan gazetesinde yer alan bir analizde, Viyana seçimlerinde Türkiye göçmenlerinin rekor bir katılımla yer aldığına dikkat çekildi. Sonuç merakla bekleniyor.

Viyana’da yayımlanan Yeni Vatan gazetesinde, bugün yapılan ve sadece Avusturya’yı değil Avrupa ve Türkiye’yi de yakından ilgilendiren “yerel seçimle” ilgili bir analiz yayımlandı. Analizde şu değerlendirmeler dikkat çekti:

“11 Ekim 2020 tarihinde Viyana’da tarih yazılıyor. Viyana’da muhteşem bir yüzyıl başlıyor. Bugün yapılan seçimlere, ülkenin vatandaşı olmuş Türkiye göçmenleri, bir şehrin geleceği hakkında en başta oy vererek geleceğine sahip çıkmak için Avrupa’da görülmemiş rekor seviyede katılım gösterdiler.

Sabahın erken saatlerinden itibaren Viyana’nın 23 ilçesinde yaşayan 120 binden fazla Türkiye göçmeni (60 yıl, 4. ve 5. nesil dahil) arasında 70 binden fazla oy kullanma hakkı olan Avusturya vatandaşlarının yüzde 90’a yakın bir katılım hareketi, Yeni Vatan gazetesi ekibinin 500 kişi ile yaptığı telefon görüşmesi sonucu çıkan yüzdeyi yansıtıyor.

Viyana’da seçim sonuçları, Türkiye göçmenlerinin bu aktif katılımı sonucu oldukça etkilenecek. Bu akşam Viyana’da tarih yazılıyor. Doğru. Kazanan parti ve muhalefet için de, büyük Bizans kavgalarına gebe, bu seçim sonuçları Muhteşem Yüzyıl filminin adeta Viyana versiyonu. Bunun olmaması gerekiyor.

DÜRÜST GÖÇMENLERİN ÖNÜ KESİLDİ

Viyana şehri dünyanın en zengin, düzenli ve sosyal adaletin olduğu ve düzenli uygulandığı şehirlerinden bir tanesi olmakla birlikte, para, makam ve güç merkezi. Türkiye göçmenleri arasında üç beş kulağı kesikler, bu güç merkezinde siyasi partilerde alavere dalavere ve koyunun olmadığı yerde Abdurrahman Çelebi misali son otuz yılda Avusturya’dan her partinin gözlerini boyayarak gerçek çalışkan, dürüst ve liyakat sahibi Türkiye göçmenlerinin önünü kestiler. Bundan sonra buna müsaade edilmemeli.  Bundan sonra  zaten müsaade edilmesi çok zor.

KİMİN ELİ KİMİN CEBİNDE?

Son 25 yılda büyük bir tiksinti ile izlenen kimin eli kimin cebinde belli olmayan ikiyüzlü din-ticaret-aşk- nefret-para-medya-bürokrat-siyaset oyunları Avusturyalıların bile yaka silkmesine neden olmuş durumda. Kulislerde bunlar konuşuluyor.

Viyana, dünyanın son 10 yılda dünyanın insanca yaşanabilir en kaliteli güzel şehri seçildikten sonra, umarız 12 Ekim 2020 tarihinden itibaren olumlu yönlere gider.

Bu manada Muhteşem Yüzyıl Viyana Versiyonun andıran iktidar ve güç merkezinin Türkiye göçmenleri arasından çıkan tabiri caiz ise İbrahim Paşalara, Rüstem Paşalara ve özellikle Hürremlere ihtiyacı yok. Kaldırmaz. Millet Viyana’da uyandı. Aman dikkat. Özellikle tüm partilerin merkezleri dikkat etmeli.

Muhteşem bir seçim. İnşallah ilerde Türkiye göçmenleri başta Viyana’da olmak üzere yaşadıkları şehir ve ilçelere daha fazla sahip çıkıp “Yaşadığım bu ülke, şehir ve insanlar için nasıl yararlı olabilirim?” derler. 11 Ekim Viyana seçimi tüm Viyana şehrinde yaşayanlara hayırlı uğurlu olsun.”

+49 – VİYANA

Kaynak: www.yenivatan.at

HABERE YORUM KAT