Avusturya'da korona aşısı yaptırmayanlara sokağa çıkma yasağı!

Avusturya'da korona aşısı yaptırmayanlara sokağa çıkma yasağı!

Avusturya Başbakanı Alexander Schallenberg, ülkedeki vaka sayısını azaltmak için aşısız kişilere sokağa çıkma yasağı getirildiğini duyurdu.

Avusturya Başbakanı Alexander Schallenberg, basın toplantısında, Kovid-19'a karşı tam aşılanmamış veya yakın zamanda Kovid-19'dan iyileşmemişler için bu gece yarısından itibaren ülke çapında sokağa çıkma yasağının başlayacağını açıkladı.

Schallenberg gazetecilere "Durum ciddi... Bu adımı gönül rahatlığıyla atmıyoruz ama ne yazık ki gerekli" dedi.

Aşısız olanlar sadece işe gitme, doktora gitme veya en yakın markete gitme gibi temel sebepler için sokağa çıkabilecek.

Sağlık Bakanı Wolfgang Mückstein da aşısızların evde kal uygulamasına uymaları için 10 gün boyunca rastgele yerinde kontroller yapılacağını, bundan sonra uygulamanın gözden geçirileceğini söyledi.

Schallenberg'in Muhafazakar-Yeşiller koalisyonu tarafından kontrol edilen parlamentonun, önlemi bugün ilerleyen saatlerde onaylaması bekleniyor.
Schallenberg ile Mückstein, henüz aş yaptırmamış olanları aşı olmaya da çağırdı.

3.1 milyon kişi etkilenecek
Avusturya'nın 9 milyonu geçen nüfusunun yüzde 65'i iki doz aşı olmuş durumda. Bu, AB ortalamasına yakın, ancak Batı Avrupa ortalamasından düşük bir oran. Tam aşılanmamış kalan nüfusun yüzde 35'ine denk gelen 3.1 milyon kişi, kapanma kısıtlamalarından etkilenecek.

Aynı zamanda Viyana, yarından itibaren 5-11 yaş arasındaki çocuklara aşılama yapan AB'deki ilk bölge olacak. Avusturya başkentinin yerel yönetimi, aşı kayıtları açıldığında 5 binden fazla çocuk için randevu alındığını belirtti. Avrupa İlaç Kurumu (EMA), bu yaş grubu için henüz hiçbir aşıya acil kullanım yetkisi vermiş değil, ancak AB üyesi devletlerin halk sağlığıyla ilgili acil durumda bu yetkiyi kullanma hakkı var.

KAYNAK: SPUTNIK

HABERE YORUM KAT