Avusturya’da işsizlere verilecek ek ödemede değişiklik

Avusturya’da işsizlere verilecek ek ödemede değişiklik

İşsizlere verilecek ek ödeme 80 Euro’dan 55 Euro’ya indirildi

Der Virgül’ün verdiği bilgilere göre; Federal hükümet tarafından ilan edilen Acil Yardım artışının uzatılması Salı günü Sosyal Yardım Komitesi tarafından kararlaştırıldı. Karardan etkilenen kişiler, Haziran ayı sonuna kadar aylık 55 Euro daha almaya devam edecek.

Çalışma Bakanı Martin Kocher, “Zorlayıcı pandemi durumu göz önüne alındığında, akut kriz sırasında işsizlere daha fazla destek sunmak için uzatma gerekli ve doğruydu” dedi. Avusturya Sendikalar Birliği ÖGB tarafından gündeme getirilen artış, yılbaşından mart ayına kadar zaten uzatılmıştı. ÖGB, krizin devam ettiğini ileri sürerek, işsizlik maaşı statüsünden, acil yardım statüsüne düşen işsizlerin mart ayından sonra da yükseltilmiş işsizlik maaşı almaları için hükümete baskı yapmıştı. Hükümet, 2021 yılı başından, 2021 mart ayına kadar uzattığı ek ödemeli işsizlik maaşını, haziran sonuna kadar uzattığını duyurmuş, ancak 220 bin kişinin etkileneceği ek ödemeyi 80 Euro olarak belirlemişti. Bu konuyu ele alan Sosyal Yardım Komitesi, ilgili kişilere haziran sonuna kadar ayda 55 Euro ödenmesine karar verildiğini duyurdu.

55 Euro işsizlik ödenmesinin nedeni ne?
Avusturya’da 220 bin kişi acil yardım alıyor. Bunlara, yaklaşık 100 bin uzun süreli işsiz (bir yıldan uzun süredir işsiz olan ve kriz sırasında sayıları iki katına çıkan) kişiler dahil. Sosyal Yardım Komitesi’nin karar verdiği 55 Euro aslında ortalama bir rakam. Çünkü her işsiz maaş almadığından, acil yardım ödeneği de aynı değil. En son çalışılan işten alınan maaşın yüzde 55’i işsizlik maaşı olarak ödeniyor. Temelde işsizlik parası yalnızca 20 hafta, belirli koşullar altında en fazla bir yıl boyunca alınıyor. Bu süre zarfı içerisinde henüz iş bulmamış herkes acil yardım alma hakkına sahip. Bu, işsizlik ödeneğinin yüzde 95’ine eşit.

Yani, 1200 Euro işsizlik maaşı alıyorsanız, acil yardım statüsünde bu maaşın yüzde 5’i kesiliyor. Buna göre 1200 Euro yerine yüzde 5 daha az olan 1140 Euro alacaksınız (60 Euro eksik). Sosyal Yardım Komitesi’nin kararına göre Haziran ayına kadar bu yüzde 5’lik düşüş yapılmayacak.

KAYNAK: TURİZM AVRUPA

HABERE YORUM KAT