Avusturya ile Türkiye arasındaki gerginlik büyüyor: Şimdi de casusluk suçlaması

Avusturya ile Türkiye arasındaki gerginlik büyüyor: Şimdi de casusluk suçlaması

Avusturya İçişleri Bakanı Karl Nehammer, Viyana’da bir süre önce yaşanan sokak çatışmalarıyla ilgili soruşturmanın sonuçlarını bir basın açıklamasıyla “özetledi”. Nehammer'in iddiaları şaşkınlık yarattı.

Yaz aylarında Viyana’nın Favoriten semtindeki sokak gösterileri ile ilgili soruşturmanın sonuçları, Türk ve Avusturya kamuoyunda şaşkınlıkla karşılandı. Haziran ayı sonlarında yaşanan gösterilerde, Türk milliyetçileri ile Kürt ve solcu eylemciler arasında çıkan olaylarda “Türk istihbaratının gösterileri provoke ettiğine” dair iddialar ortaya atılmış, soruşturma açılmıştı.

Avusturya İçişleri Bakanı Karl Nehammer, Entegrasyon Bakanı Susanne Raab ve Kamu Güvenliğinden Sorumlu Genel Müdür Franz Ruf düzenledikleri basın toplantısında, muhbirlerin gösterilerden birinde Türk gizli servisine rapor verdiğini ileri sürdüler.

a6a647df-49eb-4ad4-86a1-f4e91ca45ca0-001.jpg

Avusturya İçişleri Bakanı Karl Nehammer, Viyana’da bir süre önce yaşanan sokak çatışmalarıyla ilgili soruşturmanın sonuçlarını bir basın açıklamasıyla “özetledi”

Viyana'da 20 yıldır yayımlanan Türkçe gazete Yenivatan, gelişmeleri ve skandal nitelikteki basın toplantısını şu şekilde haberleştirdi: 

“Kürt yanlısı aktivistlerin toplantısının profesyonel şekilde kayıt altına alınarak raporlandığı bilgisini aldıkları için alarma geçtiklerini dile getiren Nehammer, 'Bu kayıt altına alma işlemi bizim tarafımızdan değil, çok iyi organize olmuş bir grup tarafından gerçekleştirildi. Bunun üzerine burada Türk gizli istihbarat servisinin etkili olup olmadığını tespit etmek için araştırmalar yaptık. Bu bağlamda olayların tamamını itiraf eden kişi, Türk gizli istihbarat servisi tarafından işe alınıp, diğer Türk vatandaşları veya Türk kökenli Avusturya vatandaşlarını gözetlediğini ve ardından Türk Güvenlik Birimlerine bildirdiğini itiraf etti' dedi.

Nehammer, Türkiye’ye giriş yaparken gözaltına alınan kişilere Türk karşıtı gösterilerde bulunduklarına dair suç teşkil eden fotoğrafları gösterilerek, bu kişilerin muhbirliğe zorlandıklarını iddia etti. 'Sadece 2018 ile 2020 yılları arasında 35 kişinin Türkiye’ye giriş yaparken veya Türkiye’de bulunurken gözaltına alındığı bilgisine ulaştık' diyen İçişleri bakanına göre, bu kişiler yeniden özgür olmak için muhbir olarak kullanıldılar.

Bununla ilgili bir örnek de veren Nehammer, Türkiye’de gizli servis tarafından iki gündür gözaltında tutulduğu söylenen 46 yaşındaki bir kişinin özel bir davasını anlattı ve bu kişinin Türkiye karşıtı bir gösteride çekilen fotoğraflarının kendisine gösterildiğini söyledi.

NEHAMMER VE “TÜRKİYE'NİN AB’DEKİ ETKİSİ” 

Recep Tayyip Erdoğan’ın etkisinin Viyana’ya, Favoriten’e kadar uzandığını ve bu olayların yurtdışından ithal edilen sorunlara dayandığını görebildiklerini dile getiren Entegrasyondan Sorumlu Bakan Susanne Raab ise açıklamasında, Türkiye’nin Avusturya’daki casusluk faaliyetlerinin buradaki Türk kökenli insanlar üzerindeki etkisinin, dernekler ve camiler aracılığıyla sağlandığını ifade etti.

Türkiye’nin casusluk faaliyetlerinin sadece Avusturya için değil tüm Avrupa için bir sorun ve tehdit teşkil ettiğini iddia eden Nehammer, 'Şimdi Almanya İçişleri Bakanı Horst Seehofer’i bilgilendirdim. Europol da devrededir ve Avrupa Birliği ile birlikte hareket ederek, Türkiye’nin AB üyesi ülkelere etki etmesini engelleyeceğiz' dedi.

MUHBİRLER İÇİN ÖZEL KOMİSYON 

Gösteri sırasında Viyana’daki gizli servis tarafından görevlendirilen bir casusun rolü ise henüz açıklığa kavuşmadı. İddialara göre, kadın büyük olasılıkla Kürt yanlısı ve Türkiye açısından kritik olan birçok etkinlikte fotoğraf çekti ve daha sonra gizli servis bu fotoğrafları tutuklananları baskı altına almak için kullandı.

Geniş çapta bir soruşturma yürütmek için, Federal Anayasa Koruma ve Terörle Mücadele Dairesi (BVT), Anayasayı Koruma ve Terörle Mücadele Devlet Dairesi (LVT) ve Federal Ceza Polis Dairesi’nden (BK) oluşan özel bir komisyon kuruldu.”

+49-VİYANA

KAYNAK: www.yenivatan.at

FOTO: Screenshot / facebook.com/Bundeskanzleramt.gv.at

HABERE YORUM KAT