Avrupa’nın teknoloji merkezinde teknik yetersizlik: Almanya’da en az 10 bin kişinin test sonuçları günlerdir çıkmadı

Avrupa’nın teknoloji merkezinde teknik yetersizlik: Almanya’da en az 10 bin kişinin test sonuçları günlerdir çıkmadı

Almanya’nın Bavyera eyaletinde yurtdışından dönen ve Covid-19 testi yaptıran binlerce insanın test sonuçlarının “kaybolması”, teknik hatalara bağlandı. Eyalet Sağlık Bakanlığı, sorunun giderildiğini açıkladı.

Koronavirüsün Avrupa’daki etkisi durdurulamıyor ve hükümetlerin endişesi giderek büyüyor. Birçok ülke yurtdışından gelenleri Covid-19 testine tabi tutuyor. Ancak yoğun “teknik sorunlar” da yaşanıyor. 

Bu ülkelerden biri olan Federal Almanya’da her hafta 1 milyon 200 bin Covid-19 testinin yapılmasına rağmen Bavyera eyaletinde yurtdışından dönen ve test yaptıran en az 10 bin kişinin test sonuçları günlerdir çıkmadı. 

Bavyera eyaletinde bulunan test istasyonlarında yaşanılan aksaklıklar yüzünden binlerce kişi test sonuçlarını alamadığı için evlerinde kendilerini karantina altına aldı. Bavyera Eyalet Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, yurtdışından dönen en az 10 bin kişinin koronavirüs test sonuçlarını 48 saat içinde alamadığı aktarıldı. Bakanlık, salı ve cuma günleri arasında test yaptıranların sonuçlara ulaşamamalarının teknik hatadan kaynaklandığını ve sorunun giderildiğini açıkladı. Sağlık Bakanı Melanie Huml yaptığı açıklamada, test sonuçları pozitif çıkanların neticelerinin kendilerine zamanında bildirildiğini belirtti.

Geçtiğimiz haftalarda Bavyera eyaletinde bulunan test istasyonlarında test yaptıran 900 kişinin sonuçları pozitif çıkmış, formların yanlış doldurulması nedeni ile ilgili kişilere ulaşılamamıştı. Bu durum ülkede skandala yol açmıştı. Bavyera, Almanya’da ücretsiz korona testi yapan tek eyalet konumunda bulunurken, otoyollarda bulunan test istasyonlarında günlük 6 bin ile 16 bin kişiye koronavirüs testi yapılıyor.

Eyalette yaşanılan test skandalları üzerini açıklamada bulunan Bavyera Yeşil Grubu, eyalette bir “koronavirüs komisyonu” kurulması ve test stratejisi planlanması çağrısını yineledi. Parlamento Grubu Lideri Katharina Schulze yaptığı açıklamada, “Başbakan Söder’in Covid-19 testi fiyaskosu ikinci tura giriyor” ifadelerini kullanarak hükümeti eleştirdi.

+49 – MÜNİH

FOTO: A.A.

HABERE YORUM KAT