Avrupa'nın ortasında: Hollanda polisi konteynerlere gizlenmiş işkence odaları buldu

Avrupa'nın ortasında: Hollanda polisi konteynerlere gizlenmiş işkence odaları buldu

Hollanda-Belçika sınırındaki tüyler ürperten bulgu, mafya çetelerinin birbirlerine ve diğer kurbanlarını “etkisizleştirmek” için kullandıkları acımasız yöntemleri de açığa çıkarmış oldu. Aletler henüz kullanıma girmemiş.

Hollanda polisi, bir baskın gerçekleştirerek nakliye konteynerleri içine gizlenmiş işkence odaları ve hücreler ortaya çıkardı. Rehin alma, ciddi taciz, gasp ve suç örgütüne katılım kuşkusuyla 6 kişinin gözaltına alındığı açıklandı.

Polis baskını, EncroChat üzerinde yer alan şifreli mesajlarının kırılmasıyla ortaya çıktı. Polisin verdiği ilk bilgilere göre bir tür çete, rakip çete üyelerini rehin alıp, işkence yapmak için konteynerler içine işkence odaları kurduğu iddia edildi. Çetenin elinde ayrıntılı bir planın olduğu bilgisi üzerine baskının düzenlendiği açıklandı.

İŞKENCE ALETLERİ 

Yetkililerin yaptığı açıklamaya göre, 7 konteynerin içinde işkence odaları ve hücreler bulunduktan sonra, kaçırma ve saldırı şüphesiyle en az 6 kişi tutuklandı. Operasyon 22 Haziran'da Hollanda-Belçika sınırında bulunan Wouwse Plantage'da yapıldı. İnternet üzerinden paylaşılan görüntülerde bir dişçi koltuğu, pense, neşter ve tavana tutturulmuş kelepçeler dahil pek çok işkence aleti dikkat çekti. Polis, odaların ses yalıtımlı olduğunu da doğruladı. Polise göre, işkence aletleri potansiyel mağdurlarda kullanılmadan önce ele geçirildi.

Polis ayrıca Rotterdam şehrinde de suçluların kullanacağını düşündüğü başka bir gizli yer daha keşfetti. O mekânda da toplamda 25 silah, polis üniformaları ve teçhizatları ele geçirildi. Zanlıların kurbanları kaçırmak için kendilerini polis memuru süsü verecekleri iddia edildi. Yetkililer 6 kişinin adam kaçırma, rehin alma, ciddi taciz, gasp ve suç örgütüne katılım planlaması şüphesiyle gözaltına alındıklarını açıkladı. Ayrıca bunlardan ikisinin de silah bulundurma yüzünden yargılanacağı açıklandı.

+49 – AMSTERDAM 

 FOTO: İHA

HABERE YORUM KAT