Avrupalı gençler Türkçeyi düzgün konuşsun diye: Lüdenscheid’da öğrencilere diksiyon kursu

Avrupalı gençler Türkçeyi düzgün konuşsun diye: Lüdenscheid’da öğrencilere diksiyon kursu

Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti Lüdenscheid şehrinde Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’ne (DİTİB) bağlı Sultan Ahmet Camisi’nde diksiyon kursu veriliyor.

Lüdenscheid DİTİB Sultan Ahmet Camisi’nde kız öğrencilere yönelik bir kursta, akıcı ve etkili konuşmanın ayrıntıları anlatılıyor. Uluslararası İlahiyat Programı mezunu fahri kadın din görevlisi ve diksiyon eğitmeni Sümeyra Köse tarafından verilen kursa, 30 öğrenci katılıyor.

Üniversite eğitimi sırasında diksiyon, liderlik, gençleri ve gençlik dönemini anlama sanatı ile manevi rehberlik eğitimi kurslarına katılarak sertifika aldığını belirten Köse, “Almanya’da doğup büyüyen gençlere bir 'faydam dokunsun diyerek' kurslara katıldım. Öğrendiklerimi ve tecrübemi gençlere aktarmak istedim” dedi. 

GÜZEL, AKICI, ETKİLİ KONUŞMA

Gençlerin anadilini doğru ve güzel konuşmaları için kurs düzenlediklerini söyleyen Köse “Güzel, akıcı ve etkili konuşma konusunda gençlerimize yardımcı olmaya çalışıyoruz. Kurslarımızda her hafta bir saat Türkçemizi düzgün kullanımını sağlamak, dilimizi güzel konuşmak amacıyla güzel konuşma dersleri veriyoruz” ifadelerini kullandı.

Dernek olarak gençlerin zamanlarını değerlendirebilecekleri, ilgi ve alakalarını çekecek değişik etkinlikler düzenlediklerini söyleyen Lüdenscheid DİTİB Sultan Ahmet Camisi dernek başkanı Köksal Üçüncü de, “Almanya’da doğup büyüyen gençlere yönelik verilebilecek en önemli derslerden bir tanesi de anadil öğretimidir. Biz de devam eden kurslarımızda bir saat güzel dilimizin öğretilmesi ve konuşulması amacıyla bayan din görevlimizden talepte bulunduk. Sağ olsunlar talebimize sıcak baktılar, kurslarımızın hayırlara vesile olmasını diliyorum” dedi.

+49 – LÜDENSCHEİD

KAPAK FOTO:  Fa Barboza on Unsplash

HABERE YORUM KAT