Avrupa’daki Türk gazetecilerden Tele1’deki ekran karartmaya tepki : “Utanıyoruz!”

Avrupa’daki Türk gazetecilerden Tele1’deki ekran karartmaya tepki : “Utanıyoruz!”

Türkiye’de iktidarın baskı organı gibi işleyen RTÜK’ün Tele1 ve Halk TV’ye yönelik ekran karartma cezasına ATGB İkinci Başkanı Attila Azrak, “Utanç verici” dedi ve Almanya’da İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana böyle bir uygulamanın görülmediğini hatırlattı.

Tele1 ve Halk TV’ye yönelik cezalarını, ekran karartılmasını Avrupa’daki Türkiye kökenli gazeteciler “utanç verici” olarak niteledi. 

Türk basını için 3 Eylül 2020 tarihinin “kara gün” olduğuna işaret eden Avrupa’daki Türkiye kökenli gazetecilere göre, özgür medyaya içeriden gelen bu saldırı ve baskılar Ankara'daki egemenlerin bir çıkmaz içinde olduğunu Avrupa'daki iktidarlara da gösteriyor.

736-1480850464.png

Avrupa Türk Gazeteciler Birliği (ATGB) İkinci Başkanı Attila Azrak

Avrupa Türk Gazeteciler Birliği (ATGB) İkinci Başkanı Attila Azrak +49’a konuya ilişkin yaptığı açıklamada Almanya’da Hitler döneminden bu yana böyle bir uygulamanın bulunmadığını belirterek Basın Konseyi ve benzer mecraların medya kuruluşlarının sadece uyarıda bulunduğuna işaret etti. 

ÖZGÜR MEDYAYA TAHAMMÜL YOK 

Azrak “Avrupa’da görev yapan Türkiye kökenli gazeteciler olarak ülkemizde basın ve ifade özgürlüğümüze yönelik saldırı ve baskıyı her defasında kınadık. Ancak bu Türkiye adına son derece utanç verici” dedi. Radyo ve Televizyon Üst Kurulu‘nda (RTÜK) alınan kararla Halk TV ve Tele1‘e verilen 5 gün yayın durdurma cezasının Türkiye’de özgür medyaya artık daha fazla tahammül edilemeyeceğinin bir göstergesi olduğuna işaret eden Azrak, ATGB’nin basın açıklamasında da yer alan şu ifadeye dikkat çekti: 

TÜRKİYE’DE BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ BİTTİ 

“Anlaşılan iktidar inisiyatifin muhalefete geçtiğini görüyor ve medyadaki özgür seslerin etkisinin büyüdüğünün de farkında. Yandaş ekranlar baştan sona alay konusudur. Etkisizdir. RTÜK’ün ekran karartma cezası şimdiden tarihe benzersiz karanlıkta bir sayfa olarak geçti. Gerçekleri aktaran basına sansür ve cezalar, ne yazık ki, alıştığımız türden baskılardı, ancak bu son ekran karartma cezası ile RTÜK bir ilke imza atarak Türkiye‘de artık basın özgürlüğünün kalmadığını, tamamen kazındığını tüm dünyaya ilan etmiştir.”

TEPKİLER ANKARA’NIN UMURUNDA BİLE DEĞİL

Gazeteci Attila Azrak Türkiye’deki basına, hak ve özgürlüklere, demokrasiye saldırıların Avrupa’daki tepkileri ise Ankara'daki İslamcı iktidarın önemsemediğini hatta umurunda bile olmadığını kaydetti. Azrak “İnsan hakları, demokrasi ve özgürlüklere yönelik saldırılar sona erdiği gün, bizler de dünyadaki meslektaşlarımızla göz hizasında görevimizi yapma onurunu yeniden yaşayabileceğiz” diye konuştu. .

Öte yandan RTÜK'ün, Tele1 ekranını 5 gün kapatmasına Türkiye’de kamuoyunun, toplumun tepkisi büyük oldu. 

Tele1’e verilen ceza Diyanet İşleri Başkanlığı’na yönelik eleştiriler nedeniyle alınmıştı.

Dün saat 00.00’da başlayan yasak pazartesi gününe kadar sürecek. Tele1’e bir kez daha ceza verilmesi halinde, kanalın lisansı RTÜK tarafından iptal edilecek.

+49 – KÖLN

HABERE YORUM KAT