Avrupa'daki kara para trafiğini Frankfurt engelleyecek

Avrupa'daki kara para trafiğini Frankfurt engelleyecek

AB üye devletleri, nakit ödeme sınırı, para aklama ve terörizm finansmanı konularını uzun zamandır tartışıyordu. Sonunda çok daha sıkı kurallar üzerinde anlaştılar.

Perşembe günü AB üye devletleri, uzun süredir tartışılan 10.000 Euro'luk nakit sınırı ve kara para aklama ile terörizmin finansmanına karşı daha sıkı kurallar üzerinde anlaşmaya vardı.

Anlaşma, üç yıl içinde yürürlüğe girecek. Üye devletler isterlerse, bu limitin altında bir sınır belirleyebilecekler.

ALMANYA VE AVUSTURYA'DA MEVCUT DURUM

Avusturya'da şu ana kadar herhangi bir nakit ödeme sınırı bulunmuyor. Almanya'da da banknot ve madeni paralarla yapılan ödemelerde bir sınır yok, ancak 10.000 Euro'nun üzerindeki nakit ödemelerde kimlik tespiti ve paranın kaynağının kanıtlanması gerekiyor. Perakendeciler bu bilgileri kaydetmek ve saklamak zorunda.

YENİ YETKİLER GELİYOR

Yeni düzenlemelerle birlikte Almanya'da gümrük makamlarının mali soruşturma birimleri, kara para aklama ve terörizmin finansmanını analiz etme, ortaya çıkarma ve şüpheli işlemleri askıya alma konusunda daha geniş yetkilere sahip olacak.

Bankalar ve kumarhanelerin yanı sıra, lüks mal perakendecileri ve belirli miktarların üzerindeki kripto varlık sağlayıcıları da müşterilerini kontrol etmek ve şüpheli faaliyetleri bildirmek zorunda olacak. Belirli durumlarda, profesyonel futbol kulüpleri ve menajerler de işlemleri izlemekle yükümlü olacak.

FRANKFURT'TA YENİ BİR OLUŞUM

Frankfurt'ta yeni bir denetim otoritesi kurulması planlanıyor: "Kara Para Aklamayı Önleme Otoritesi" (AMLA). Önümüzdeki yılın ortalarında faaliyete geçmesi beklenen bu kurum, ulusal denetim makamlarını koordine edecek ve destekleyecek. Frankfurt, bu rol için diğer sekiz Avrupa şehri arasından seçildi.

ARTI49

HABERE YORUM KAT