Avrupa'daki ilk kitlesel tepkiler: Sırbistan'da sorun gerçekten koronavirüs mü?

Avrupa'daki ilk kitlesel tepkiler: Sırbistan'da sorun gerçekten koronavirüs mü?

Sırbistan’da yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınına karşı hafta sonu sokağa çıkma yasağı uygulanacağının açıklanması, protestoların fitilini ateşledi.

Covid-19'la mücadele gerekçeli önlemlere karşı çıkan göstericilerle polis arasında yaşanan çatışmaların kesilmemesi ve yaralı sayısının artması üzerine, Sırbistan hükümeti sokağa çıkma yasağının uygulanmayabileceğini duyurdu. 

Sırbistan’da yeni tip korona virüs salgınında vaka sayısının artışa geçmesi nedeniyle hükümet tarafından alınan yeni önlemlere yönelik tepkiler büyüyor. Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic hafta sonu sokağa çıkma yasağını yeniden başlatılacağını duyurunca, başkent Belgrad’da dün gece saatlerinde yine binlerce kişi, hafta sonu uygulanacak olan sokağa çıkma yasağına karşı protesto gerçekleştirdi. 

Gösterilerde tansiyonun yükseldi ve protestocular ile polis arasında çatışma çıktı. Protestocular, parlamento binasına girmeye çalıştı. Sırp polisi 6 saatten fazla süren çatışmalarda 23 kişinin gözaltına alındığını aktardı. Sırbistan Emniyet Genel Müdürü Vladimir Rebiç, 43 polis memuru ile 17 göstericinin de yaralandığını duyurdu.

Cumhurbaşkanı Vucic, göstericileri “faşist” olarak nitelerken, yabancı istihbarat servislerinin olaylara karıştığı kuşkusu bulunduğuna dikkat çekti. Muhalefet ise Vucic'e “otokratik bir yönetim tarzına sahip olmakla” suçlamayı sürdürüyor. 

HÜKÜMETTEN GERİ ADIM SİNYALİ

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, yaşanan şiddet olaylarının ardından söz konusu önlemleri geri çekebileceğini bildirdi. Cumhurbaşkanı Vucic, tedbirin ülke çapında acil bir durum ilan edilmeden uygulanamayacağını açıkladı. Karantina uygulamasını destekleyen Vucic, “Büyük olasılıkla sokağa çıkma yasağı olmayacak” dedi.

Yaklaşık 7 milyon nüfusa sahip Sırbistan'da Covid-19 salgınında hayatını kaybedenlerin sayısı 341'e, toplam vaka sayısı ise 17 bin 76'ya yükseldi.

+49 – BELGRAD

HABERE YORUM KAT