Avrupa'daki enerji krizinde son nokta: "Kravat takmayın!"

Avrupa'daki enerji krizinde son nokta: "Kravat takmayın!"

Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş nedeniyle Avrupa'daki enerji krizi gün geçtikçe büyürken İspanya Başbakanı tarafından dikkat çekici bir açıklama geldi.

Rusya'nın Kuzey Akım 1 boru hattındaki akışı keserek Avrupa'yı zor durumda bırakmasının ardından ülkeler kendi önlemlerini almaya devam ediyor.

Almanya, enerji tasarrufu yapmak için büyük kentlerdeki meydanlarda anıt ve tarihi binaların ışıklarının kısılmasına, kamuya açık yerlerde suyun kapatılmasına ve belediye spor tesislerindeki duşlarda sadece soğuk su akmasına karar verdi.

Diğer bir Avrupa ülkesi olan Fransa'nın Ekolojik Dönüşüm Bakanı Agnes Pannier-Runacher, klimalı dükkanların kapılarını kapatmak zorunda kalacağını, neon ışıklara da sınırlandırma getirileceğini açıkladı.

İngiltere ise yeni yapılacak evlere verilecek yeterli elektrik olmadığı için inşaat projelerinin 2035’e kadar askıya alınabileceği duyurdu.

Birçok ülke tarafından alınacak önlemler açıklanırken İspanya'dan dikkatleri üstüne çekecek bir açıklama geldi. İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, enerji tasarrufu önlemi olarak kamu ve özel sektörde çalışanlardan kravat takmamalarını istedi. Sanchez, ülkede son dönemde aşırı sıcaklarla birlikte klima kullanımındaki artışa vurgu yaptı.

Sanchez, Avrupa ülkeleri Ukrayna’daki savaşın ardından Rus gazına daha az bağımlı olmaya çalışırken, hükümetinin Pazartesi günü “acil” enerji tasarrufu önlemleri alacağını belirtti.

Fotoğraf: Tim Mossholder - Unsplash

HABERE YORUM KAT