Avrupa'da dijital devrim: Vatandaşları neler bekliyor

Avrupa'da dijital devrim: Vatandaşları neler bekliyor

AB'nin Dijital Hizmet Yasası, internet sağlayıcılarını düzenleyerek AB içinde daha fazla koruma sağlıyor. Tüm AB üye devletlerinde dijital hizmetler sunan şirketlerin kurallara uyması gerekiyor ve kullanıcıların hakları güçlendiriliyor.

Dijital Hizmet Yasası (DSA) bu Cumartesi gününden itibaren AB içindeki dijital hizmet sağlayıcılarının faaliyetlerini düzenleyecek. Dijital Hizmet Yasası ile birlikte yeni kurallar, Avrupa Birliği içindeki internet kullanıcıları için daha fazla koruma sağlamayı amaçlıyor. DSA, tüm AB üye devletlerinde geçerli olacak.

DSA KURALLARINDAN KİMLER ETKİLENİYOR?

AB'de dijital hizmetler sunan tüm şirketler DSA'daki kurallara uymak zorunda. Yasa özellikle internet sağlayıcıları, barındırma sağlayıcıları, bulut hizmetleri, sosyal ağlar, mesajlaşma programları ve çevrimiçi pazarları etkiliyor.

En katı kurallar "çok geniş çaplı platformlar" tarafından gözetilecek. Bunlar, aylık 45 milyondan fazla kullanıcısı olan, yani AB'deki insanların yüzde onundan fazlasına ulaşan şirketlerdir.

KULLANICILAR İÇİN NELER DEĞİŞECEK?

DSA, internet kullanıcılarına kendilerini çevrimiçi platformlara veya diğer kullanıcılara karşı savunabilmeleri için belirli haklar veriyor. Çevrimiçi platformlar bu amaçla uygun şikayet prosedürleri sağlayacak.

Örneğin, şirketler çocuklara yönelik cinsel şiddet veya terör propagandasını eskisinden daha hızlı bir şekilde kaldıracak. Ayrıca şirketler yanlış bilgilerin yayılmasını önlemek için daha fazla önlem alacaklar.

Dijital uzman ve Avrupa Parlamentosu Grubu Başkan Yardımcısı Alexandra Geese, "Bu yasa gözetim reklamcılığını, nefreti, nefret söylemini ve dezenformasyonu engelleyecek, kullanıcıların haklarını güçlendirecek ve çevrimiçi platformları daha önce hiç olmadığı kadar sorumlu tutacaktır" dedi ve ekledi, "Bu, demokrasimizi Google, Meta, TikTok ve diğerlerinin ticari uygulamalarına karşı savunmanın ilk önemli adımıdır."

Ayrıca şirketler, platformlarının örneğin ruh sağlığını ya da ifade özgürlüğünü ne ölçüde tehlikeye attığı konusunda AB Komisyonuna düzenli olarak rapor verecekler.

KİŞİSELLEŞTİRİLMİŞ REKLAMLAR YASAKLANACAK MI?

DSA ayrıca çevrimiçi reklamcılık için de yeni kurallar içeriyor. DSA'nın 24. Maddesi reşit olmayanların verilerinin analiz edildiği kişiselleştirilmiş reklamların yasaklanacağı yazıyor.

SAHTE BİLGİNİN FARK EDİLMESİ KOLAYLAŞACAK MI?

Siyasi bağlamlar hakkında yanlış veya yanıltıcı bilgiler insanların görüşleri ve oy verme davranışları üzerinde etkili olabilir.

AlgorithmWatch ve AI Forensics tarafından yapılan bir araştırma, Microsoft'un yapay zeka destekli arama motoru Bing Chat'in Ekim 2023'te Bavyera, Hessen ve İsviçre'de yapılacak seçimlerle ilgili sorulara verdiği yanıtların üçte birinin gerçeklere dayalı hatalar içerdiğini gösteriyor. Yanlış bilgiler arasında yanlış seçim verileri, güncel olmayan adaylar ve hatta uydurulmuş skandallar yer alıyordu.

AlgorithmWatch şimdi yeni kurallara dayanarak Microsoft'un dahili verileri hakkında bilgi talep etmeyi planlıyor. AlgorithmWatch'tan Oliver Marsh yaptığı açıklamada, "DSA, araştırmamız için daha önce erişilemeyen verilere erişmemizi sağlayacak" dedi.

GEREKLİLİKLER NASIL İZLENECEK?

Dijital Hizmetler Yasası'nın gerekliliklerinin uygulanması büyük ölçüde Üye Devletlerin sorumluluğundadır. Sadece çok büyük çevrimiçi platformlara ve arama motorlarına karşı DSA'nın izlenmesi ve uygulanması AB Komisyonu tarafından gerçekleştirilecek.

AB üye devletleri DSA'yı uygulamak üzere yetkili makamlar atayacak. etkili makamlar daha sonra sağlayıcı suçlarına karşı otomatik olarak harekete geçebilecek ve ilgili cezaları uygulayabilecek.

Ancak, Almanya da dahil olmak üzere tüm koordinasyon merkezlerinin tam olarak faaliyete geçmesi biraz zaman alacaktır. Burada Federal Ağ Ajansı'nın Nisan ya da Mayıs ayına kadar Dijital Hizmetler Koordinatörleri olarak yasal olarak atanması beklenmiyor. Almanya'da DSA gelecekte planlanan Dijital Hizmetler Yasası ile uygulamaya konulacak.

Şirketler gerekliliklere uymazlarsa, küresel yıllık cirolarının yüzde altısına kadar para cezasıyla karşı karşıya kalabilirler.

ARTI49

HABERE YORUM KAT