Avrupa’da çok önemli görev: Hadi Karasu EURATEX’in II. adamı

Avrupa’da çok önemli görev: Hadi Karasu EURATEX’in II. adamı

Avrupa Birliği’nin tekstil ve hazır giyim sektörlerine ilişkin kararlarına yön veren EURATEX’in Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı’na Türkiye’deki tekstil ve hazır giyim sektörlerinin ortak adayı olan Hadi Karasu seçildi.

Avrupa Tekstil ve Hazır Giyim Konfederasyonu’nun (EURATEX) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı’na  geçtikten sonra  seçimi değerlendiren Hadi Karasu, sektörde “yeni normal”in oluştuğu bir süreçte EURATEX yönetiminde sorumluluk üstlenmenin son derece “kritik ve önemli” olduğunun altını çizdi. 

Avrupa Birliği’nin tekstil ve hazır giyim sektörlerine yönelik kararlarında EURATEX’i referans aldığını hatırlatan Karasu şunları söyledi:  

“YENİ NORMAL” VE TÜRKİYE’NİN ÖNEMİ 

“AB’nin tekstil ve hazır giyim sektörlerine ilişkin mevzuatı yüzde 90-95 oranında EURATEX’in önerileri doğrultusunda şekilleniyor. Tekstil ve hazır giyimle ilgili politikaların oluşturulmasında rol alan, karar vericilere yol gösteren EURATEX yönetiminde üstlendiğim görevi ülkemiz ve sektörümüz adına çok önemsiyorum. Bu göreve Türkiye’deki tekstil ve hazır giyim sektörlerini temsil eden sivil toplum kuruluşlarının ortak adayı olarak seçilmiş olmaktan ayrıca gurur duyuyorum. EURATEX bünyesinde Avrupa’da 160 bin Türkiye’de 35 bin olmak üzere çoğu KOBİ statüsünde 200 bine yakın işletme var. Bu işletmelerde 1 milyonu Türkiye’de olmak üzere yaklaşık 2,5 milyon kişi istihdam ediliyor. Tüm dünyayı tehdit eden salgının ardından oluşan ‘yeni normal’de tedarik zinciri yeniden şekilleniyor. Bu noktada ‘local for local’ üretim yapısının, dolayısıyla Türkiye’nin önemi daha da artıyor. ‘Yeni normal’ oluşurken sektörün stratejilerinin belirlenmesinde ve politika yapıcılara iletilmesinde EURATEX’e önemli görevler düşecek.”

Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği (TGSD) Başkanı Hadi Karasu, “serbest ama adil ticaret” politikasının devamlılığı ve menşei kurallarının da bu dönemde EURATEX’in en önemli gündem başlıklarından biri olması gerektiğini sözlerine ekledi. 

+49 – STUTTGART

HABERE YORUM KAT