Avrupa yol güvenliği: En tehlikeli ve güvenli ülkeler belli oldu!

Avrupa yol güvenliği: En tehlikeli ve güvenli ülkeler belli oldu!

İstatistiklere göre, Avrupa'nın en güvenli ve tehlikeli yollara sahip ülkeleri belli oldu. Peki seyahat için hangi ülkeler daha güvenli?

Otoyol sağlayıcı Vignetteswitzerland, Avrupa Yol Güvenliği Konseyi'nin 32 ülke için verilerini analiz etti ve sürücüler için en güvenli ve en tehlikeli ülkeler sıralamasını derledi.

SÜRÜCÜLER İÇİN EN TEHLİKELİ ÜLKELER

Analize göre, Romanya yollarında kaza oranı en yüksek ülke konumunda. 2022 yılında bir milyon kişi başına 86 kişi trafik kazalarında hayatını kaybetti. Bu rakam 2012 yılında 96 idi.

Sırbistan'da, 2022 yılında on yıl öncesine göre yüzde 13 daha az karayolu ölümü gerçekleşti ancak ülke, bu sıralamada Romanya'yı takip ederek 2. sırada yer alıyor. Sırbistan'ı takip eden diğer ülke ise Bulgaristan. Hırvatistan ve Portekiz ise dördüncü ve beşinci sırada yer alıyor.

SÜRÜCÜLER İÇİN EN GÜVENLİ ÜLKELER

En güvenli araç kullanımı İskandinavya'da. Norveç, İsveç, Danimarka ve Finlandiya ilk 10'da yer alırken, Norveç ve İsveç birinci ve ikinci sırada yer alıyor.

Birleşik Krallık ve İsviçre'deki sürücüler de sakin bir yaşam sürme eğilimindedir. Almanya listede yedinci sırada yer alıyor.

Yurtdışı seyahatlerinize hazırlıklı olmak istiyorsanız, yanınızda bir Avrupa kaza raporu bulundurmanız tavisiye ediliyor. Bu rapor çeşitli dillerde doldurulabilir. Bu sayede kazaya karışanlar ve polis için dil engelini aşmak kolaylaşır.

ARTI49

HABERE YORUM KAT