Avrupa Süper Ligi başlamadan bitti: Çekilen 7'inci takım Milan oldu!

Avrupa Süper Ligi başlamadan bitti: Çekilen 7'inci takım Milan oldu!

Avrupa Süper Ligi'nin kurucuları arasında yer alan İngiltere Premier Lig ekiplerinden Manchester United, Arsenal, Liverpool ve Tottenham, UEFA'nın takım ve futbolculara yaptırım uygulayacağını ilan etmesinin ardından bu ligden çekileceklerini açıkladı.

Diğer İngiliz kulüplerinden Manchester City 'Avrupa Süper Ligi' projesinden ayrılma sürecini başlatırken, Chelsea de projeden çekilmek için gerekli belgeleri hazırlamaya başladı.

İspanyol Atletico Madrid ve İtalyan Serie A ekibi Inter ile birlikte Milan da, Avrupa Süper Ligi'nden çekildiklerini açıklayan diğer Avrupa kulüpleri oldu.

Manchester United'ın Twitter hesabından paylaşılan açıklamada, taraftarların, Birleşik Krallık hükümetinin ve önemli paydaşların tepkilerinin dikkatlice dinlendiği, futbolun karşılaştığı uzun vadeli zorluklara sürdürülebilir çözümler bulmak için tüm paydaşlarla birlikte çalışılacağı kaydedildi.

Arsenal'in resmi sitesinden yapılan açıklamada, "Sizleri ve daha geniş futbol topluluğunu dinlememizin bir sonucu olarak Avrupa Süper Ligi'nden çekiliyoruz. Hata yaptık ve bunun için özür dileriz" ifadesi kullanıldı.

Liverpool'un resmi sitesinden çekilmeye ilişkin yapılan açıklamada, "Avrupa Süper Ligi'ne katılımımızın sona erdiğini teyit ediyoruz" ifadesine yer verildi.

Tottenham'dan yapılan açıklamada, Avrupa Süper Ligi'nden çekilmek için resmi sürecin başlatıldığı kaydedildi.

Öte yandan İngiltere Premier Lig ekibi Manchester City, "Avrupa Süper Ligi" projesinden ayrılma sürecini başlattığını duyurdu. Kulübün internet sitesinden yapılan açıklamada, "Manchester City Futbol Kulübü, Avrupa Süper Ligi oluşumundan resmi çekilme prosedürlerini yürürlüğe koymuştur" denildi.

Premier Lig takımlarından Chelsea de, gece yarısı yaptığı açıklamada kurulma aşamasında olan Avrupa Süper Ligi'nden çıkmak için gerekli prosedürleri başlattıklarını duyurdu.

UEFA Başkanı Aleksander Ceferin, Manchester City'nin projeden ayrılma kararından 'memnuniyet' duyduğunu belirterek, 'Avrupa futbol ailesine hoş geldiniz' dedi.

HABERE YORUM KAT