Avrupa Parlamentosu: Macron’dan oturumların Strasbourg’a alınması için mektup

Avrupa Parlamentosu: Macron’dan oturumların Strasbourg’a alınması için mektup

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, yeni tip koronavirüs (Covid-19) önlemleri kapsamında Brüksel’e kaydırılan Avrupa Parlamentosu (AP) toplantılarının yeniden Strasbourg’da yapılması talebinde bulundu.

Fransız basınında çıkan haberlere göre, Macron 23 Eylül çarşamba günü, ekimden itibaren parlamentonun genel oturumlarının Strasbourg’a alınmasına ilişkin AP Başkanı David Sassoli’ye mektup gönderdi.

Macron mektubunda, “Kurumsal normalleşmeye gecikmeden hemen geçiş ve ekim ayından itibaren genel oturumların Strasbourg’da yeniden yapılması sizin sorumluluğunuzdadır. Salgının olduğu bir gerçek, fakat durum Brüksel’den Strasbourg’a değişmiyor” ifadelerini kullandı. 

Macron’un talebinin, AP toplantılarının Strasbourg kentine kattığı ekonomik canlılık nedeniyle olduğu belirtiliyor.

Kent, yılda en az 2 bin 500 kişinin doğrudan veya dolaylı olarak yer aldığı ve her biri yaklaşık 4 gün süren, 12 AP Genel Kurulunun yanı sıra birçok uluslararası toplantıya ev sahipliği yapıyordu.

“SANA GÜVENİYORUM”

Fransa Cumhurbaşkanı, mektubunun sonunda ise el yazısıyla Sassoli’ye hitaben, “Sana güveniyorum. Anlaşmalara saygı benim için çok önemli” notuna yer verdi.

Sassoli’nin yakın çevresi mektuba ilişkin bir yanıtın hazırlandığını ve ikilinin Brüksel’deki Avrupa Zirvesinin oturumu sırasında bu konuyu yüz yüze görüşebileceğini ifade ediyor.

Avrupa anlaşmalarına göre, AP’nin Genel Merkezi Strasbourg’da bulunuyor ve burada yılda her biri 3 buçuk günlük olmak üzere toplam 12 Genel Kurul toplantısı yapılması gerekiyor. Geri kalan zamanlarda ise, bu durum yıllardır tartışma konusu olsa da, AP milletvekilleri Brüksel’de çalışıyor.

AP Başkanı Sassoli, 8 Eylül’de Covid-19 önlemleri kapsamında AP toplantılarının Fransa’nın Strasbourg kentindeki oturumun yapılmayacağını, Brüksel’de toplanılacağını bildirmişti.

+49 – PARİS

HABERE YORUM KAT