Avrupa kendini kurtarmaya çalışıyor: Umutsuz AB Zirvesi

Avrupa kendini kurtarmaya çalışıyor: Umutsuz AB Zirvesi

AB üyesi 27 ülkenin liderleri, koronavirüs salgınının ekonomik sonuçlarıyla mücadele için hazırlanan kurtarma fonu ve gelecekteki bütçeyi görüşmek için Brükselde bir araya geldi. Hiçbir lider “fazla umutlu” değil. Beklentiler çok farklı.

Belçika’nın başkenti Brüksel’de gerçekleştirilen ve 2 gün sürmesi planlanan AB Liderler Zirvesi girişinde basına açıklamalarda bulunan AB Konseyi Başkanı Charles Michel, “Zor müzakereler yapılacak. Siyasi cesaretle bir anlaşmaya varmanın mümkün olduğuna inanıyorum” dedi.

Covid-19 krizinin başlangıcından bu yana liderlerin ilk kez fiziksel olarak bir araya geleceklerine işaret eden Michel, toplantı hazırlıkları için çok çalıştıklarını söyledi. Michel, zirvenin sadece “para” ile değil Avrupa’nın ve birliğin geleceği ile ilgili olduğunu da belirtti. 

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen de “Önemli sonuçları olacak bir zirvenin başındayız. Eğer doğru biçimde davranırsak bu krizi daha güçlü biçimde atlatırız” diye konuştu. Covid-19 riskinin devam ettiğini anımsatan Von der Leyen, “AB bütçesi ve kurtarma programı ile krizi aşıp birliğimizi modernize etme şansı yakalayabiliriz” değerlendirmesinde bulundu.

ÇOK ZORLU MÜZAKERELER 

AB Dönem Başkanı olan Almanya’nın Başbakanı Angela Merkel, birlik üyelerini “çok zorlu müzakerelerin” beklediğine dikkat çekerek, “Üye ülkeler arasında çok büyük farklılıklar bulunuyor. Bu defa bir sonuca varıp varamayacağımız konusunda öngörüde bulunamıyorum” dedi.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ise “Bir anlaşma sağlanması için elimizden gelen her şeyi yapacağız” ifadesini kullandı. Kurtarma fonu ve gelecekteki bütçe konusunda bir uzlaşma sağlanacağına inandığını belirten Macron, anlaşmanın Avrupa’nın sosyal, ekonomik ve çevresel yapısını geliştireceğini anlattı.

YETERSİZ ANLAŞMA AVRUPA’YI İLERLETMEZ

Hollanda Başbakanı Mark Rutte ise, “İçerik hızdan daha önemlidir. Yetersiz bir anlaşma Avrupa’yı ilerletemez” diye konuştu. Zirvede bir uzlaşı sağlanması şansının yüzde 50’den daha az olduğunu söyleyen Rutte, liderleri veto tehdidi ile değil konuşarak ikna etmeye çalışacağını belirtti.

Rutte, AB ülkelerinin kredi yerine hibe talep etmelerine olumlu yaklaşmadığına işaret ederek, “Hibe talep eden ülkelerin reformları uygulayacakları konusunda çok güçlü güvenceler vermeleri gerekiyor” değerlendirmesinde bulundu.

Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki de “Bütçe ve hukukun üstünlüğü, bu tamamen farklı iki alan. Bu alanları birbirine bağlamak belirsizliğe neden olur. Bunu kabul edemeyiz” diye konuştu

“BİR ANLAŞMA SAĞLAMAK ZORUNDAYIZ” 

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez ise, görüşmelerde yapıcı olacaklarına işaret ederek, “Bir anlaşma sağlamak zorundayız” dedi. Sanchez, AB bütçesi ve toparlanma fonunun sadece ekonomilerin yeniden inşasına yardımcı olmayacağını, dijital dönüşüm ve iklim değişimi ile mücadeleye de katkı sağlayacağını anlattı.

İtalya Başbakanı Giuseppe Conte, “Ülkeler arasında farklılıklar bulunuyor ama kararlılıkla bunun üstesinden gelebiliriz” ifadesini kullandı. Conte, anlaşmanın sadece salgından çok zarar gören İtalyanlara değil bütün Avrupalılara fayda sağlayacağını vurguladı.

MÜZAKERELER NELER?

Zirvede, salgının ekonomik etkilerine karşı hazırlanan toplam 750 milyar avroluk ekonomik kurtarma programı ile yaklaşık 1,1 trilyon avroluk AB’nin 2021-2027 yıllarındaki bütçesini belirleyecek “Çok Yıllı Mali Çerçeve” taslağı liderler tarafından müzakere edilecek.

Liderler, kurtarma programının boyutunu, içerisindeki hibe ve kredilerin miktarını ve bunlar için uygulanacak koşulları tartışacak.

AB’nin 2021-2027 dönemi bütçesini de ele alacak liderler, bütçenin boyutu, harcama alanları ve üye ülkelerin gelecekteki bütçeye ne oranda katkı sağlayacaklarını belirlemeye çalışacak.

Söz konusu kurtarma paketi ve gelecekteki bütçe konusunda ortak tutum belirlenmesi için, AB ülkeleri arasında zorlu bir müzakere süreci yaşanması bekleniyor.

KİMLER HİBEYE KARŞI? 

AB ülkeleri içinde “Tutumlu 4’lü” olarak adlandırılan Danimarka, Hollanda, İsveç ve Avusturya, özellikle kurtarma programındaki hibeleri soğuk karşılıyor. Bu ülkeler, ihtiyaç duyan AB ülkelerine “koşullu” biçimde kredi verilmesini ve bunların ileride geri ödenmesini istiyor. 

Macaristan ve Polonya, AB fonlarının hukukun üstünlüğü şartına bağlanmasına soğuk bakıyor. AB bütçesi ve kurtarma programına ilişkin karar, üye ülkelerin AB Konseyi’ndeki oybirliği ve Avrupa Parlamentosu (AP) onayı ile alınıyor.

+49 - BRÜKSEL

FOTO: AA

HABERE YORUM KAT