Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası: “Türkiye, faaliyet gösterdiğimiz en önemli ülke olmayı sürdürecek”

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası: “Türkiye, faaliyet gösterdiğimiz en önemli ülke olmayı sürdürecek”

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) Başkan Vekili Jürgen Rigterink, banka üzerinden Türkiye’deki yatırımların yıl sonunda 1,5 milyar avroya ulaşabileceğini söyledi.

EBRD Başkanı Jürgen Rigterink, 7-8 Ekim’de yapılacak EBRD Yıllık Genel Kurul Toplantısı öncesi  yaptığı açıklamalarda, Türkiye ekonomisinin dinamik yapısını vurguladı.

Gelişmekte olan bir ekonomi olarak Türkiye’nin, her zaman son derece güçlü temellere sahip olduğunu belirten Rigterink, “Genç ve eğitimli nüfusu, dinamik ve girişimci iş insanları, üretimi, lojistik altyapısı ve tabii ki stratejik coğrafi konumu... Bunlara ek olarak, Türkiye krizlere karşı son derece dirençli” dedi.

"FAALİYET GÖSTERDİĞİMİZ EN ÖNEMLİ ÜLKE"

Türkiye ekonomisinin, içerisinden geçtiği dönemde EBRD’nin yatırımları ile desteklendiğine işaret eden Rigterink, “Türkiye, faaliyet gösterdiğimiz en önemli ülke olmaya devam edecek. Özel sektör başta olmak üzere, Türkiye ekonomisinin direncinin güçlendirilmesi konusundaki kararlılığımızı koruyacağız” dedi. 

Rigterink, geçen yıl Türkiye’de yaklaşık 1 milyar avro seviyesinde yatırım yaptıklarını hatırlatarak, “Türkiye’de bu yıl şimdiye kadar, imalat, bankacılık ve yenilenebilir enerji gibi pek çok farklı sektörde 1 milyar avronun üzerinde yatırım yaptık. Bu yılın sonunda yatırımlarımızın daha da artarak büyük ihtimalle 1,3-1,5 milyar avro seviyelerine ulaşmasını bekliyorum” diye konuştu.

"2019 SEVİYESİNİ GEÇECEĞİZ”

Jürgen Rigterink, EBRD’nin tüm operasyonlarındaki yatırımın tarihinde ilk kez geçen yıl 10 milyar avronun üzerine çıktığını aktararak, şunları kaydetti:

“Geçen yıl bu zamanlarda yatırımlarımız toplam 5 milyar avronun altındaydı. Fakat bu yıl ağustos sonu itibarıyla bankanın tüm operasyonlarındaki yıllık yatırımı 7 milyar avro seviyesinin üzerine çıktı. İnanıyoruz ki bu yılın sonunda 2019’daki seviyeyi de geçeceğiz.”

+49 – LONDRA

FOTO: A.A.

HABERE YORUM KAT