Avrupa halkı ne Ukrayna’daki savaş hakkında ne düşünüyor?

Avrupa halkı ne Ukrayna’daki savaş hakkında ne düşünüyor?

Yeni yapılan bir anket Avrupa halkının Ukrayna'daki savaşın ne şekilde bitmesi gerektiği konusunda liderlerden farklı düşündüğünü ortaya koydu.

Berlin merkezli düşünce kuruluşu Avrupa Dış İlişkiler Konseyi'nin (EFCR) yaptığı araştırmada katılımcıların "savaşın toprak kaybına razı olunarak bir an önce bitmesi" ve "uzun sürse de Rusya'nın cezalandırılması" şeklindeki iki görüş arasındaki kutuplaşmayı sergiledi.

Araştırmada Avrupa halkının yüzde 35'inin ekonomik yaptırımların ve nükleer savaş geriliminde endişe duyduğu ve çok önemli bir değişiklik olmadığı takdirde uzun soluklu bir savaşa karşı olduğu anlaşıldı. Bu aynı aynı zamanda Ukrayna'nın toprak kaybını kabullenmesi anlamına geliyor.

Katılımcıların yüzde 22'si ise savaş ne kadar uzun sürerse sürsün Rus saldırganlığına karşı durulması gerektiğini ve adalet yerine geldiğinde barışın sağlanabileceğini ifade etti. Yüzde 20'lik kesim karasız olduğunu, yüzde 23'lük kesim ise farklı görüşleri bulunduğunu belirtti.

Ülkeler açısından bakıldığında ise İtalyan, Alman ve Fransızların çoğu erken bir barışı tercih ederken, Polonyalıların çoğunun adaletten yana görüş bildirdi.

Kaynak: Euronews                                                                                      Fotoğraf: Jacek Dylag - Unsplash

HABERE YORUM KAT