Avrupa Birliği Türkiye’yi "corona riskli bölge" ilan ederken, İsviçre tersini yaptı

Avrupa Birliği Türkiye’yi "corona riskli bölge" ilan ederken, İsviçre tersini yaptı

Türkiye’yi riskli ülkeler listesine almadı

Avrupa Birliği, corona virüsü salgını kriz başladığından beri Türkiye'yi “Corona riskli bölge” statüsünde tutup, turist göndermemek için kulis yaparken, İsviçre tam tersi bir tutum sergiliyor.

Sözcü'den Ali Gülen'in haberine göre; Avrupa'nın bu küçük ülkesi, Türkiye'yi “risk bölgesi” ilan etmedi, aksine birçok AB üyesi ülkeyi “Corona riskli ülke” statüsüne aldı. Bu İsviçreli turistlerin “güvenli Türkiye'yi tercih edebileceği” anlamına geliyor.

LİSTE 8 MART'TAN İTİBAREN GEÇERLİ OLACAK

Amerika, Maldivler, Portekiz, Brezilya, İngiltere, Arnavutluk, Moldova, Avusturya'nın bazı bölgeleri, İtalya'nın bazı bölgeleri, Şili, Barbados, Peru ve Lüksemburg da riskli ülkeler arasına eklendi.

Liste 8 Mart'tan itibaren geçerli olacak ve liste yapılırken, her yüz bin kişide 60 bulaşma oranının üzerinde olanlar tercih edildi. Almanya ise riskli ülkeler listesinden çıkarıldı.

Riskli ülkelerden gelenlerden, gelmeden en geç 72 saat içinde negatif bir test sonucu istenecek. Bu kişiler uçağa böyle binebilecekler ve geldikten sonra karantinaya girecekler. Karantinanın 7’nci gününde bir daha test yaptırmak zorundalar.

KAYNAK: SÖZCÜ

FOTOĞRAF: AA

 

 

HABERE YORUM KAT