Avrupa, Akdeniz gerginliğinden tedirgin: Brüksel, Ankara ile yakın temas arıyor

Avrupa, Akdeniz gerginliğinden tedirgin: Brüksel, Ankara ile yakın temas arıyor

AB Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ile Libya’da ateşkes için birlikte çalışmak için görüş birliğine vardıklarını bildirdi.

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, sosyal medya hesabından, Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile yaptığı telefon görüşmesine ilişkin açıklamada bulundu.

Türkiye'nin görüşüldüğü 13 Temmuz tarihli Dış İlişkiler Konseyi toplantısı ve Doğu Akdeniz’deki gelişmelerin ardından Çavuşoğlu ile telefon görüşmesi yaptığını belirten Borrell, “Gerilimin düşürülmesi ve gayriresmi Gymnich Konseyi öncesinde görüşmek üzere mutabık kaldık. Ayrıca Berlin Süreci çerçevesinde Libya'da ateşkes için birlikte çalışma konusunda anlaştık” dedi. 

Borrell’in, Libya Başbakanı Feyyaz es-Serrac ile de telefonda görüştüğü açıklandı. 

Görüşmeye ilişkin mesajında Borrell, Sirte ve Cufra'da gerginliğin azaltılması, ateşkesin sağlanması ve petrol üretiminin acilen devam etmesinin ortak öncelikler arasında yer aldığını bildirdi.

Josep Borrell, “Libya'nın birliğinin sağlanması için tüm tarafların samimi taahhütleri ile Berlin süreci içinde çatışmanın sonlandırılması için birlikte çalışmalıyız” ifadesini kullandı.

+49 – BRÜKSEL

FOTO: İHA

HABERE YORUM KAT