Attila Hildmann koronanın günah keçisi mi? Bütün dosyaları Berlin’de toplandı

Attila Hildmann koronanın günah keçisi mi? Bütün dosyaları Berlin’de toplandı

“Star Aşçı” Attila Hildmann’ın düşüşü “korona” ile başladı. Oysa kısa bir süre öncesine kadar onunla poz verebilmek için insanlar birbiriyle yarışıyordu. Acaba salgın önlemlerine yönelik tepkileri sindirmek için Hildmann kurban mı ediliyor?

Bir süre öncesine kadar Federal Almanya’nın en popüler ve sevilen isimlerinden olan Attila Hildmann, yine popüler, ama bu kez karşımıza “kötü adam” olarak çıkıyor. Mahallesinde bile komşuları imza toplayıp, Attila’yı “istenmeyen adam” ilan ettiler. Komplo teorisyenine, korona önlemleri karşıtına, Hitler savunucusuna dönüşen Attila Hildmann’ın başı bu kez gerçekten dertte.

DOSYASI KABARIK

Korona önlemleri karşıtı söylemlerinin adeta cezasını çeken Attila Hildmann hakkında savcılığa yansıyan sayısız suç duyurusu var. Şimdi hakkındaki tüm dosyalar Berlin’de toplanıyor. Korona tedbirleri karşıtlarının başında gelen isimlerden “ünlü vegan aşçı” hakkındaki suç duyuruları dosyası oldukça kabarık: Tam 60 cilt dosya. 33 dosyadan daha söz ediliyor.

image001-1.jpg

TELEGRAM’DA 100 BİN TAKİPÇİSİ VAR

Sadece korona önlemlerinin önde gelen düşmanı olmakla değil aynı zamanda  bazı ifadeleri ile Yahudi düşmanı ve aşırı sağcı olarak da suçlanan 39 yaşındaki Hildmann sosyal paylaşım platformu Telegram aracılığıyla yaydığı mesajlarla da eleştiri oklarının hedefinde.

Telegram’daki paylaşımlarında  özellikle federal hükümetin Yahudi kuruluşlarıyla birlikte toplu katliam yapmak niyetinde olduğunu ileri süren Attila Hildmann çeşitli kişilere de tehdit yağdırıyor. Telegram'da Hildmann'ın 100 binden fazla takipçisi var.

ÖNCE MAHALLEDEN KOVULDU

Daha geçtiğimiz eylül ayında başkent Berlin’de yaklaşık 100 işadamı ünlü aşçıya karşı harekete geçerek mahallesinden atılması için birlik kurdu.

Türk kökenli Attila  Hildmann’ın Schillerstrasse’deki barı yakınlarındaki işletmeciler  endişe içinde olduklarını söylediler ve  Hildmann’ın saçma teorileri ile “mahalleye zarar verdiğini” ileri sürdüler.

POLİS EVİNE OPERASYON YAPTI

Yetmedi… Yine birkaç gün önce Attila Hildman’ın evine polis operasyon yaptı, 6 bilgisayarına, cep telefonlarına, depolama cihazlarına el koydu.

Polis ve savcıların peşine düştüğü Attila Hildmann hakkında geçen temmuz ayında ise Berlin Savcılığı’ndan Twitter’da yapılan bir paylaşımda  Berlin’deki korona önlemlerini kınayan eylemlerde Attila Hildmann'ın antisemitik sözler söylediği ve tehdit savurduğu iddiasıyla hakkında soruşturma başlatıldığını bildirdi.

VOLKER BECK’İ VE ÜNSAL ARIK’I TEHDİT ETTİ

Berlin Emniyet Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada Attila Hildmann hakkında iki farklı soruşturmanın sürdüğü belirtildi. Biri halkı kışkırtmak, diğeri ise Birlik’90/Yeşiller partili siyasetçi Volker Beck’i tehdit etmek. 

Öte yandan Türkiye kökenli Attila Hildmann ile Almanya’da yaşayan Avrupa Şampiyonu Türk boksör Ünsal Arık da yaz aylarında medya üzerinden birbirine girmişti. Hildmann, Arık’ı mutfak bıçağını boğazına dayamakla tehdit etmiş, Arık da Hildmann hakkında suç duyurusunda bulunmuştu.

ENFEKSİYONLA MÜCADELE YASASINA AĞIR ELEŞTİRİLER

Aşırı sağcı söylemleriyle bilinen Attila Hildmann şimdi de enfeksiyonla mücadele yasasındaki son değişiklikle ilgili Telegram’da “alarm veren” paylaşımlar yapıyor. Söz konusu yasa değişikliği ile kişilerin temel hak ve özgürlüklerinin ihlal edildiğine vurgu yapan Telegram’da Hildmann “Artık muhalif olan hiç kimse güvende değil” mesajını veriyor ve büyük destek görüyor.

“İBRET OLSUN” MU DENECEK?

Berlin’deki korona karşıtlarına ve yeni enfeksiyonla mücadele yasasını protesto edenlere orantısız güç kullanan ve tazyikli su ile gösteriyi dağıtmaya çalışan Almanya kendisine bir günah keçisi arıyor olmalı ki,  Attila Hildmann’ın tüm dosyalarını başkentte topladı. Sanki tüm korona önlemleri karşıtlarına ibret olsun diye birileri Attila’yı çarmıha germeye hazırlanıyor.

Aşırı sağcı söylemleri, antisemitist sözleri ile çizmeyi aşan Attila Hildmann zaten tüm bu saldırgan tavırları ve sözleriyle kendisini çoktan köşeye sıkıştırmış ve kolay av haline gelmişti. Korona protestocularını dize getirmek ve gözdağı vermek için Attila biçilmiş kaftan. Ayrıca “koronaya kurban edilmek” için de en elverişli isim.

Diğer taraftan tüm dosyalarının Berlin’de toplanmasının bir anlamı daha var. Attila Hildmann Berlin Savcılığı bünyesinde kısa süre önce kurulan “Nefret Suçları Merkez Ofisi”nin ilk şöhretli “konuğu” olacak.

Ateşli tartışmalarla meclisten geçen ve halkın vicdanını rahatsız eden enfeksiyonla mücadele yasasına tepkiler dinecek gibi görünmüyor. Dolayısıyla Attila Hildmann’ı aslanların önüne atarak bir süreliğine de olsa sessizlik sağlanabilir belki.

Ya sonra?

IŞIN TOYMAZ – BERLİN

HABERE YORUM KAT