Atıklar doğru şekilde nasıl ayrıştırılır

Atıklar doğru şekilde nasıl ayrıştırılır

Almanlar neredeyse her zaman evlerinde atıkları ayrıştırırlar. Peki atıkları ayrıştırmanın en doğru yöntemi nedir?

Almanya’da geri dönüşüm uzun yıllardır kullanılıyor. Örneğin sarı renkli çöp kutusu Almanya’da 1990'larda kullanılmaya başlandı. O zamandan beri, plastik geri dönüştürülebilen malzemeler sarı çöp kutusuna atılmaktadır. Geri dönüştürülebilir malzemelerin yüzde 40'ı bu şekilde geri dönüştürülebiliyor. Boş yoğurt kapları, plastik, alüminyum, teneke veya kompozit malzemelerden yapılmış hafif ambalajlar, konserve veya plastik torbalar sarı çöp kutusuna aittir.

CAM ATIKLAR

Tüm tek kullanımlık şişeler ve kavanozlar cam konteynerinde toplanır. Yeşil, kahverengi ve beyaz cam kutuları tüm Alman belediyelerinde mevcuttur. Ancak tüketiciler plastik ve metal kapakların sarı kutuya atıldığından emin olmalıdır. Seramik, porselen, yanmaz cam tabak ve ampuller de atık cam olarak sayılmaz.

KAĞIT ATIKLAR

Gazeteler, karton ambalajlar ve atık kağıtlar kâğıt kutusuna atılmalıdır. Bu sayede çevre dostu bir şekilde geri dönüştürülebilirler. Ancak, faks ve termal yazıcı kağıtları, emprenye edilmiş, kaplanmış kağıtlar, duvar kâğıdı kalıntıları ve kirli kağıtlar ayrı olarak ayrıştırılmalıdır.

ORGANİK ATIKLAR

Organik atıklar, evdeki organik olan her şeyi kapsar. Bitki artıkları, bahçe atıkları, meyve ve sebze atıklarının yanı sıra kahve ve çay filtreleri de kompost veya organik atık kutusuna gönül rahatlığıyla atılabilir. Bazı yerel yönetimler et ve balık atıklarının da organik atık kutusuna atılmasına izin verirken, diğer şehirlerde buna hiçbir koşulda izin verilmemektedir. Organik atık kutusuna plastik atılmadığından kesinlikle emin olun: Plastik sadece yavaş ayrıştığından, ayrıştırılması çok zaman alır.

ÇÖP KUTUSUNA ATMAMANIZ GEREKENLER

Eski elektrikli aletler, ister bozulmuş isterse atılmış olsun diğer atıklardan ayrı olarak bertaraf edilmelidir. Sonuçta, atılan tost makineleri, ütüler, dizüstü bilgisayarlar ve yazıcılar yeniden kullanılabilecek değerli hammaddeler içerir. Cep telefonları veya CD çalarlar gibi daha küçük elektrikli aletler genellikle mağazalarda imha edilebilir. Ancak çamaşır makinesi veya buzdolabı gibi büyük aletler, bunları satan mağazalar tarafından her zaman ücretsiz olarak kabul edilmelidir.

Bazı ev ürünleri çevreye zararlı maddeler içerir. Bunlar asla artık çöp kutusuna atılmamalıdır. Tehlikeli atıklar arasında tadilat atıkları, temizlik maddeleri, aerosol kutuları, üzerinde tehlikeli madde sembolü bulunan ev ve bahçe kimyasalları ve cıva içeren termometreler bulunur. Belediye toplama merkezleri bu atıkları toplamaya gelir. Eski piller gibi tehlikeli maddeler içeren bazı ürünler perakende satış noktalarına da teslim edilebilir.

Enerji tasarruflu floresan lambalar ve LED'ler asla çöpe atılmamalıdır. Tüketiciler bunları belediyenin elektronik atık toplama merkezlerine teslim etmelidir. Ancak enerji tasarruflu lambalar yapı marketlerde ve elektrikli eşya dükkanlarında da imha edilebilir.

Atılan mobilyalar, şilteler, eski halılar ve duvar kâğıdı kalıntıları genellikle çöp kutusu için çok büyüktür. Bu nedenle "hacimli atık" olarak adlandırılan bu atıklar ayrı olarak toplanır. Ancak kesin prosedür belediyeden belediyeye değişmektedir. Bilgileri atık takviminde ya da belediyenizin veya bölgenizin atık danışma merkezinde bulabilirsiniz.

ARTI49

HABERE YORUM KAT