Aşırı sağcı AfD’nin Türk adayı: Ahmet Türe’yi Köln Belediyesi’ne göndermek istiyorlar

Aşırı sağcı AfD’nin Türk adayı: Ahmet Türe’yi Köln Belediyesi’ne göndermek istiyorlar

Sağ popülist “Almanya için Alternatif” (AfD) partisinin Türk asıllı adayı, Köln Belediye Meclisine girmek için gün sayıyor.

AfD Köln örgütü, Facebook’tan yaptığı bir paylaşımla Ahmet Türe’yi 13 Eylül’deki yerel seçimlerde Köln Büyükşehir Belediye Meclisi Encümeni olarak Porz’dan dokuzuncu sıradan aday gösterdiklerini ilan etti.

İş adamı Ahmet Türe seçildiği takdirde düşük işletme ve belediye vergileri için de çalışacağına işaret etti. Türe özellikle kamusal alanlarda güvenlik ve temizlik konusunu meclise taşıyıp ele almak istediğini belirtti.

53 yaşındaki girişimci Ahmet Türe “Biz Kölnlüler, şehrimizde kendimizi yeniden evimizde gibi hissedebilmeliyiz. Ayrıca, serbest meslek sahibi olarak Kölnlü şirketler için kentimizi daha cazip hale getirmek istiyorum. Bunun anlamı daha düşük işletme vergileri ve belediye vergilerinin düşük tutulması” dedi.

Öte yandan Ahmet Türe’nin sosyal medyadan adaylığının duyurulmasına Facebook üzerinden Türkler ağır eleştiriler yağdırdı. Alman seçmenler ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın şaşkın ifadesinin yer aldığı bir fotoğrafı paylaştı.

Göçmen ve İslam karşıtlığı ile bilinen ve Almanya’nın çeşitli eyaletlerinde ikinci büyük parti durumuna gelen AfD, Avrupa sınırlarının kapatılması, sınır denetimlerinin sıklaştırılmasını ve göçmen kamplarının da Almanya dışında kurulmasını talep ediyor.

Sığınma hakkı reddedilenlerin ülkeden derhal sınır dışı edilmesini de isteyen AfD, “öncü Alman kültürü” tezini ısrarla öne çıkarıyor. Neonaziler ise partinin sağ kanadında yer alıyor.

+49 – KÖLN

HABERE YORUM KAT