Aşılar dünyasında dijital suikast: BioNTech’e siber saldırı yapıldığı ortaya çıktı

Aşılar dünyasında dijital suikast: BioNTech’e siber saldırı yapıldığı ortaya çıktı

Türk kökenli bilim insanları Prof. Uğur Şahin ve Prof. Özlem Türeci’nin kurucu ve yöneticisi olduğu biyoteknoloji firması BioNTech, siber saldırıya uğramış.

Türk kökenli iki bilim insanı Prof. Uğur Şahin ve Prof. Özlem Türeci’nin kurucusu ve ortağı olduğu biyoteknoloji firması BioNTech, koronavirüse karşı aşı çalışmalarına devam ederken, yaklaşık iki ay önce bir siber saldırıya uğradığı ortaya çıktı. 

BioNTech tarafından yapılan açıklamada, “Bir teknoloji şirketi olarak bu tür olaylara çok dikkatli hazırlanıyoruz ve kapsamlı önlemler aldık. Saldırı herhangi bir hasara yol açmadı. Şirketin koruyucu önlemleri yeterliydi, böylece ne belgeler sızdırıldı ne de önemli veriler geri alınamaz bir şekilde imha edildi” denildi. 

Alman Siber Saldırılar Dairesi tarafından yapılan açıklamada ise, BioNTech’e yapılan saldırının birkaç hafta önce Düsseldorf Üniversite Hastanesi’ne düzenlenen siber saldırıya benzediği belirtildi. 

İngiliz Siber Güvenlik Merkezi, (NCSC) bilgisayar korsanlarını Moskova adına dünyanın dört bir yanındaki aşı üreticileri ve araştırma kurumları hakkında casusluk yapmakla suçladı. 

Öte yandan BioNTech ve Pfizer tarafından geliştirilen Covid-19 aşısının geçtiğimiz günlerde koronavirüsü yüzde 90 oranında önlediği belirtilmişti. 

+49-MAİNZ

FOTO: A.A.

 

HABERE YORUM KAT