Aşı tartışmaları aileleri de böldü

Aşı tartışmaları aileleri de böldü

Almanya'da bir anket, yüzde 71'lik kesimin başta aşı olmak üzere aile fertleriyle korona konusunda tartışma yaşadığını ortaya koydu. Psikologlar Noel dönemi öncesinde hoşgörü ve saygı uyarısı yapıyor.

Almanya'da hükümetin korona kısıtlamaları ve özellikle yeni yılda getirilmesi planlanan aşı zorunluluğu toplumda kutuplaşmaya yol açarken aileleri de ikiye bölmüş durumda.

Sağlık sigorta kuruluşu KKH'nın Forsa araştırma şirketine yaptırdığı ankete göre Almanya'da vatandaşların yüzde 71'i korona nedeniyle en az bir kez aile fertleriyle tartışma yaşadığını belirtirken yüzde 56'lık kesim konunun defalarca tartışmaya yol açtığını dile getirdi.

13-15 Aralık tarihleri arasında ülke çapında 18-70 yaş grubundaki 1001 kişiyle yapılan ankete göre koronavirüs aşısı en büyük tartışma potansiyeli taşıyan konu. Ankete katılan ve korona ile ilgili aile fertleriyle tartışma yaşadığını belirtenlerin yüzde 85'i, tartışmanın aşı zorunluluğu ve aşı olmayanlar konusunda patlak verdiğini belirtti.

Koronaya karşı kullanımdaki aşıların etkililiği ve yan etkileri de yüzde 64'lük oranla en hararetli tartışma konularından biri. Almanya'da kişileri aşılılar, iyileşenler ve aşısızlar olarak ayıran ve bazılarına bazı durumlarda ek test zorunluluğu getiren yürürlükteki temas kısıtlamaları da tartışmaların yüzde 59'unu oluşturuyor. Ankete göre tartışmaların yüzde 31'i çocukların aşılanması ve yüzde 18'i aşılama sıralamasıyla ilgili yaşanıyor.

Uzmanlardan tavsiyeler

Almanya'da ailelerin Noel nedeniyle bir araya geldiği dönemde korona tartışmalarının bu özel günü olumsuz etkilememesi için psikologlar uyarıyor. Alman Psikoterapistler Birliği'nden (DPtV) Kristina Schütz, pandemi nedeniyle herkesin gergin olduğuna işaret ederek Noel'de akrabalar arasında büyük tartışmalar yaşanmasının önüne geçmek için buluşma öncesinde konunun istişare edilmesini ve uzlaşı yolları bulunmasını tavsiye ediyor.

Haberin tamamını DW Türkçe 'den okuyabilirsiniz.

HABERE YORUM KAT