Armin Laschet’in “adaylığını” yakar mı? Kuzey Ren Vestfalya’da sınıfta maskeli eğitim

Armin Laschet’in “adaylığını” yakar mı? Kuzey Ren Vestfalya’da sınıfta maskeli eğitim

Kuzey Ren Vestfalya eyaleti yeni öğretim yılına sınıfta maske mecburiyeti ile başladı. Ülke çapında benzersiz olan uygulama eleştirilerin de hedefinde.

Altı buçuk haftalık yaz tatilinin ardından bunaltıcı sıcak havada sınıfta maskeli eğitim, ülkenin en kalabalık eyaleti olan Kuzey Ren Vestfalya’da bugün (çarşamba) başladı. Uygulama ilkokulları ve Förderschule gibi özel eğitim verilen destek okullarını kapsamıyor. 

Eyaletteki öğretmenler ve öğrencileri kapsayan uygulamaya gelen tepkilerin yanı sıra Başbakan Armin Laschet’in kriz yönetimine de sert eleştiriler geliyor. Adı Başbakan Angela Merkel’in halefleri arasında geçen Hıristiyan Demokrat Birlik (CDU) partili Eyalet Başbakanı Laschet, “Bu günlerde özellikle dikkatli olmamız gerekiyor. Bu nedenle, başlangıçta ağustos ayının sonuyla sınırlı olan Kuzey Ren Vestfalya çapında maske mecburiyeti kararı doğrudur” dedi. Diğer eyaletlerde bu düzenleme tek tek okulların inisiyatifinde işliyor. 

Yaklaşık 2,5 milyon öğrencinin eyalet çapındaki 2 bin 500 okulda ders başı yaptığı Kuzey Ren Vestfalya’da veli ve öğretmen birlikleri büyük sınıflarda enfeksiyona karşı yeterince önlem alınmadığı yönünde endişelerini dile getiriyorlar. Bununla birlikte Eğitim ve Bilim Sendikası, vardiyalı eğitim ve açık hava eğitimi gibi yöntemlerin konseptte gözden kaçırıldığına işaret ediyor. Sendika bu yolla eyalette çok sayıda okul çocuğuna korona bulaşması durumunda  okulların kapatılması ve önlemlerin yeniden sıkılaştırması gerektiğine dikkat çekiyor. 

GEVŞEME EGZERSİZLERİ

Alman Basın Ajansı DPA’ya göre, siyaset bilimci Ulrich von Alemann, Armin Laschet için kriz yönetimindeki “gevşetme egzersizleri” ile durumunu tehlikeye attığını da bildirerek “Sert okul yönetimi ve sıkı korunma yöntemleriyle puan kazanıp kazanmayacağını göreceğiz. Sonuçta, Laschet şu anda CDU parti liderliği ve başbakanlık adaylığı dolayısıyla yarışta kendini kanıtlamak zorunda” dedi. Ulrich von Alemann, Bavyera Başbakanı Markus Söder’in popülerlik ve başbakanlık için uygunluk açısından sandıklarda Kuzey Ren Vestfalya’yı çok geride bırakmasının ardından, Laschet’in  ipin ucunu yakalamasının neredeyse imkânsız hale geldiğini söyledi. 

Bu arada Eyalet Parlamentosu Almanya Sosyal Demokrat Partisi (SPD) Meclis Grubu Başkanı Thomas Kutschaty, Armin Lachet’in kriz yönetimini “korona politikalarında körlemesine uçuş” yapmakla suçladı. Kuzey Ren Vestfalya eski Adalet Bakanı, yaptığı açıklamada, Armin Laschet’in önlemlerde gevşeme politikalarıyla duvara çarptıktan sonra, eyalette okular açılır açılmaz aniden sertleşme politikaları izlediğine işaret ettiğini bildirdi. 

Yeni öğretim yılına Mecklenburg-Vorpommern, Hamburg, Schleswig-Holstein, Brandenburg ve Berlin’den sonra Kuzey Ren Vestfalya altıncı eyalet olarak start verdi.

+49 - DÜSSELDORF

FOTO: Jonas Güttler/DPA

HABERE YORUM KAT