Araştırma: Vejetaryenler Covid-19'a daha az yakalanıyor

Araştırma: Vejetaryenler Covid-19'a daha az yakalanıyor

Brezilyalı araştırmacılar tarafından yapılan gözlemsel bir çalışma, vejetaryenlerin Covid-19’a yakalanma olasılığının yüzde 40 daha düşük olduğunu ortaya çıkardı.

Dünya çapında yaklaşık 7 milyon insanın ölümüne sebep olan Covid-19 salgını ile ilgili bir araştırma gündem oldu.

Brezilya'daki Sao Paulo Üniversitesi'nde görevli bilim insanları, vejetaryen bireylerin Covid-19'a daha az yakalandığını açıkladı.

BMJ Nutrition Prevention & Health dergisinde yayımlanan Universidade de Sao Paulo çalışmasının bulguları, sebze, baklagil ve kuruyemiş oranı yüksek, süt ürünleri ve et oranı düşük öğünlerin potansiyel COVID-19 hastalığından korunmaya yardımcı olabileceğini gösteriyor.

Araştırmacılar, Mart ve Temmuz 2022 tarihleri arasında 702 yetişkin gönüllü arasında beslenme düzeninin COVID-19 enfeksiyonunun görülme sıklığı, şiddeti ve süresi üzerindeki potansiyel etkisini değerlendirdi.

Katılımcılara düzenli beslenme alışkanlıklarının yanı sıra COVID-19 aşısı da dahil olmak üzere yaşam tarzı ve tıbbi geçmişleri hakkında sorular soruldu.

Araştırmaya katılanları et tükeyen ve bitki bazlı beslenenler olarak ikiye ayıran bilim insanları et tüketenlerin yüzde 52'sinin corona virüsüne yakalandığı belirtilirken, bitkisel bazlı beslenenlerde ise bu oranın yüzde 40 olduğu kaydedildi.

Bilim insanları konuyla ilgili olarak, "Bu bulgular ve diğer çalışmaların bulguları ışığında ve Covid-19 insidansını etkileyebilecek faktörlerin belirlenmesinin önemi nedeniyle, bitki temelli diyetlerin veya vejetaryen beslenme modellerinin uygulanmasını tavsiye ediyoruz" açıklamasını yaptı.

ARTI49

HABERE YORUM KAT