Araştırma: Soğuk hava insan ömrünü uzatıyor

Araştırma: Soğuk hava insan ömrünü uzatıyor

Kış aylarının gelmesiyle birlikte, soğuk havalar kendini göstermeye başladı. Peki soğuk hava ve sert rüzgar vücudumuzu ve sağlığımızı nasıl etkiliyor?

Kış mevsimini her insan farklı yaşar. Örneğin; uzun boyluysanız, kısa boylu bir insana göre daha çabuk üşüme eğiliminde olursunuz. Uzun boylu insanlar daha büyük bir yüzey alanına sahiptir; yani ısı vücuttan daha hızlı kaybolur. Aslında İnsanlar soğuk havaya farklı tepkiler verse de tür olarak son derece uyumluyuz.

İnsanlar yılın bir bölümünde dünyanın olağanüstü soğuk sıcaklıklara maruz kalan bölgelerine yerleştiler ve geliştiler. Dünyanın en soğuk şehri Yakutsk, Rusya, yaklaşık 200.000 nüfusa ev sahipliği yapıyor. Ocak ayında ortalama en yüksek sıcaklık -34F ve rekor en düşük sıcaklık 81,4F'dir. Nüfusun büyüklüğü, insanların zorlu koşullarda hayatta kalma konusunda ne kadar uyumlu olduğunu gösteriyor.

SOĞUK HAVANIN SAĞLIĞA FAYDALARI

Kriyoterapi, bir tıbbi tedavi biçimi olarak son derece düşük sıcaklıklardan yararlanır ve yüzyıllardır çeşitli tıbbi durumların tedavisinde kullanılmıştır. Günümüzde kriyoterapi romatizma, kas ve eklem ağrıları ve fibromiyalji gibi durumlarda ağrı ve iltihaplanmayı tedavi etmek için kullanılmaktadır. Bu tür terapiyi deneyimleyen hastalar, genellikle -184F'ye soğutulmuş bir odaya yerleştirilir. Dış sıcaklıklar kriyojenik oda gibi kontrol edilmese de, soğuk havalarda dışarıda olmanın sağlık açısından benzer faydalı etkileri olabileceği düşünülmektedir.

Çalışmalar, soğuk havalarda egzersiz yapmanın, egzersizinizi bitirdikten sonra bile vücudunuzun enerji harcamasını artırabildiğini ortaya çıkardı. Soğuk havada egzersiz yaparken vücudunuz ısınmak için enerji harcadığından daha fazla kalori yakarsınız.

Soğuk havalar daha uzun yaşamanıza neden olabilir! Scripps Araştırma Enstitüsü'ndeki bilim insanları, farelerin ortalama çekirdek sıcaklığının düşürülmesiyle ömrünün %20 uzatıldığını buldu.

Michigan Üniversitesi Moleküler ve Bütünleyici Fizyoloji Bölümü'nde yürütülen farklı bir araştırmada, soğuk sıcaklıklara maruz kalan solucanların yaşam süreleri incelendi. Çalışmadaki solucanların daha uzun bir yaşam süresini tetikleyen genetik bir tepki gösterdiğini buldular.

SOĞUK HAVANIN SAĞLIĞA ZARARLARI

Soğuk hava sağlığınıza faydalı olabileceği gibi hastalanma olasılığınızı da artırabilir ve diğer sağlık risklerini de beraberinde getirebilir.

Hepimiz kış aylarında soğuk algınlığı ve gribin çok kolay yayıldığını biliyoruz. Peki bu duruma ne sebep oluyor? Araştırmalar, grip virüsünün kış aylarında bu kadar kolay yayılmasının nedeninin, virüsün daha stabil olması ve soğuk ve kuru havalarda havada daha uzun süre kalabilmesinden kaynaklandığını ortaya koydu.

Soğuk hava, kardiyovasküler sistemimiz üzerinde artan strese neden olabilir. Soğuk hava aynı zamanda kan damarlarınızın daralmasına, sığ nefes almaya ve kanın hafif pıhtılaşmasına neden olur. Bu değişiklikler kalp hastalığı olan kişilerde göğüs ağrısına neden olabilir. Soğuk havalarda dışarıda olduğunuzda, kendinizi sıcak bir şekilde sardığınızdan emin olun.

Soğuk havalar aynı zamanda, astım hastaları için sorunlara neden olabilir. Soğuk ve kuru hava, bazı astım hastalarının akciğerlerindeki hava yollarının daralmasına neden olarak nefes almayı zorlaştırır.

Soğuk ve kuru hava, cildi kurutarak egzama gibi rahatsızlıkları da neden olabilir. Canınız istemese bile, kış aylarında susuz kalmamak oldukça önemlidir.

ARTI49

HABERE YORUM KAT