Araç lastik ömrünü uzatmanın püf noktaları

Araç lastik ömrünü uzatmanın püf noktaları

Araç lastikleri, aracın performansını en çok etkileyen unsurlardan biridir. Araç lastiklerinizin ömrünü birkaç püf nokta sayesinde uzatabilirsiniz.

Araç lastikleri değiştirilir değiştirilmez bir soru ortaya çıkar: Lastiklerin ömrü ve performansı nasıl optimize edilir? İşte bu soruya cevap niteliğinde birkaç püf nokta:

LASTİKLERİ DOĞRU ŞEKİLDE SAKLAMAK

Alman Genel Otomobil Kulübü (ADAC), lastikleri doğru pozisyonda saklamanın kullanım ömrü açısından oldukça önemli olduğunu vurguluyor. Araç sahipleri, lastiklerini her zaman asılı veya düz olarak saklamalıdır. Duvar destekleri veya özel jant ağaçları burada yardımcı olabilir.

Ancak dikkat edilmesi gereken önemli bir husus var. Lastikleri uzun süre bekletmek pas oluşumunu teşvik edebilir. Jantsız lastiklerin kullanım ömrünü uzatmak için dik olarak saklanmaları ve birkaç ayda bir rotasyona tabi tutulmaları tavsiye ediliyor. Lastiklerin bu şekilde dikkatli bir şekilde kullanılması, önümüzdeki sezonda sürücülere yolda güvenli bir yolculuk vaat eder.

KAPALI ALAN

Sıcaklık ne olursa olsun, çevresel etkiler malzeme bileşimine zarar verebileceğinden, tüketiciler lastiklerini asla açık havada saklamamalıdır. Tüketici platformu bussgeldkatalog.de, doğrudan güneş ışığından ve UV ışınlarından tamamen kaçınılmasını ve bunun yerine lastiklerin kiler gibi serin, kuru ve karanlık bir yerde saklanmasını öneriyor.

Öte yandan garaj gibi nemli ortamlar, lastik malzemelerine zarar verebilir.

DEPOLAMADAN ÖNCE TEMİZLİK

Lastik uzmanı Continental'e göre, lastikler depolanmadan önce hafif bir deterjan, biraz su ve özel bir fırça kullanılarak kir ve fren tozundan iyice temizlenmelidir. Temizlik sırasında jantları asla atlamayın ve sadece malzeme kuruduktan sonra devam edin.

Bir sonraki adım da oldukça önemli: Bahçe veya yaprak torbaları gibi hava geçirmeyen plastik torbalar kullanarak lastikleri poşetlemek. Mühürlemeden önce, torbadan mümkün olduğunca fazla hava çıkarılmalıdır.

ARTI49

HABERE YORUM KAT