Apoletlerin sizi yankesicilerden koruyabileceğini biliyor muydunuz?

Apoletlerin sizi yankesicilerden koruyabileceğini biliyor muydunuz?

Üretim sırasında giysilere çoğu zaman süs amaçlı eklenseler de apoletlerin gerçek kullanım amaçları var: Omuz çantanızın kaymasını engellemek gibi...

Gardroplarımızın olmazsa olmazları; gömlekler, ceketler ve paltolar... Hatta çoğu kullanıcı için trençkotlar... Tüm modellerde olmasa da omuz başlarında apoletler yer alabiliyor. Ağırlıklı olarak trençkotlarda bulunan bu ince ama güzel detay, gömlek ve paltolarımızda da hoş bir ayrıntı haline gelebiliyor.

Peki apoletler yalnızca süs amaçlı mı üretiliyor?

Böyle düşünenler bir yere kadar haklı. Evet, apoletler birçok giysi modeline, yalnızca süs olarak tasarlanıp, yerleştirilebiliyor. Ancak bunun dışında kalan üretim amaçları da var.

Eski yıllarda askeri giysilerde kullanılan apoletlerin yanına, halka ve kapaklar dikilirdi. Amaç, üniformayı giyen askerlerin omuz bölümlerini, kılıç darbelerine karşı dayanıklı kılmaktı. Aslında apoletler, bir "rütbe" yuvası değildi.

O yıllardan bugüne bir moda unsuru olarak gelmeyi başaran apoletler, günümüzde gündelik yaşamda da gerçek bir işleve sahip. Örneğin sırt çantalarının ya da el çantalarının omuz askılarının kaymasını engelleyebiliyorlar.

Bir de güvenlik...

Apoletleri bu amaçla kullanmak için, kapağı düğmeden ayırmanız ve omuz askısını taktıktan sonra kapatmanız yeterli olacaktır.

Bu durum hem çantanızın omzunuzdan kayarak sizi rahatsız etmesini engelleyecek, hem de yankesicilerin olası kapkaç eylemlerine karşı çantanızı güvende tutacaktır.

ARTI49

HABERE YORUM KAT