Andreas Kalbitz için AfD kararı: Aşırı sağda 2021 seçimleri için temizlik mi?

Andreas Kalbitz için AfD kararı: Aşırı sağda 2021 seçimleri için temizlik mi?

Alman parlamenter aşırı sağında iç hesaplaşmalar bitmek bilmiyor. Neonazi çizginin parti içindeki sürdürücüsü olarak gösterilen Kalbitz'in partiden ihracına hukuk onayı geldi.

Alman parlamentosunun en sağındaki AfD’deki “Kalbitz krizinde” son nokta kondu. Mayıs ayından bu yana partiden ihracına karşı hukuk mücadelesi veren neonazi Andreas Kalbitz’le ilgili kararı Berlin Eyalet Mahkemesi onadı. 

Brandenburg Eyalet Parlamentosu’nda AfD’nin aşırı sağ kanadının temsilcisi milletvekili Kalbitz birkaç gün önce baskılara dayanamayarak Brandenburg AfD Meclis Grup Başkanlığı’ndan ve eyalet teşkilat başkanlığından istifa ettiğini açıklamıştı. Halefi Dennis Hohloch’u parlamentoda selamlaşırken ağır yaralayan ve dalağını patlatan Kalbitz ani istifasını duyururken parti ihracına karşı son gücüyle mücadele edeceğini de bildirmişti. Jörg Meuthen, 2013 yılında  AfD'ye katılırken  geçmişte Neonazi örgüt Vatana Sadık Alman Gençliği (HDJ) ve 1993-1994 yıllarında aşırı sağcı parti Cumhuriyetçiler (Rep) partisinin üyesi olduğunu gizleyen Kalbitz’in üyeliğini iptal ettirmişti. Berlin Eyalet Mahkemesi bu karara itiraz etmişti. 

AfD Tahkim Kurulu, Andreas Kalbitz’in partiden ihracına hükmetti. Sağ popülist AfD’nin lideri Jörg Meuthen, partiye katılırken  geçmişte neonazi örgüt Vatana Sadık Alman Gençliği (HDJ) üyesi olduğunu gizleyen Kalbitz’in parti üyeliğini iptal ettirmişti.

Federal Anayasayı Koruma Örgütü söz konusu parti kanadını aşırı sağcı hareket, Björn Höcke ve Andreas Kalbitz'i de aşırı sağcı liderler olarak sınıflandırıyor. 

+49 - BERLİN

FOTO: Kay Nietfeld / DPA

HABERE YORUM KAT