Amazon paketinin üzerindeki kodların anlamı

Amazon paketinin üzerindeki kodların anlamı

Amazon paketlerin üzerinde çeşitli çıkartmaların yanı sıra sayı ve harflerden oluşan kodlar da bulunuyor, peki bu kodlar ne anlama geliyor...

Tüketiciler ürünlerini teslim alırken çoğu zaman bir hasar olup olmadığını anlamak için kutuyu inceliyor.

Kutulara dikkatli bakanlar ise A1, E36, M4 gibi kalın, siyah bir kod fark edeceklerdir. Peki busSayılar ve harfler ne anlama geliyor?

Amazon paketinin özellikleri

Amazon, paketlerini lojistik açısından önemli unsurları:

  • Alıcının ve gönderenin adresini içeren koli etiketi,
  • Barkodlu bir çıkartma,
  • Olası uyarı etiketleri ;örneğin pakette piller, akümülatörler veya yanıcı sıvılar veya yüksek derecede yanıcı gazlar varsa.

Bu öğeler basılmaz ancak etiket olarak paketin üzerine yapıştırılır.

Ayrıca paketin üzerinde basılı bir kod da bulunuyor. Bu bir büyük harf ve en az bir rakamdan oluşuyor.

KODLAR NE ANLAMA GELİYOR

Amazon paketlerinin üzerinde birçok farklı kod bulunuyor. Yaygın sayı-harf kombinasyonları arasında A1, A2, A3, A4, A5, E1, E2, E3, E4, E5, E6, M1, M2, M3, M4, M5 bulunuyor. Bu Harf-sayı kombinasyonları paketin büyüklüğünü gösteriyor.

Amazon'da halkla ilişkiler müdürü,Thorsten Schwinhammer, t-online'a yaptığı açıklamada "Siparişin depomuzdan müşterinin kapısına kadar korunmasını sağlamak amacıyla en uygun kutu boyutunu belirlemek için paket boyutu algoritmaları, sorunsuz paketleme ve talep üzerine kutu dahil olmak üzere çeşitli teknolojiler kullanıyoruz" ifadelerini kullandı.

Bunu sağlamak için lojistik çalışanının elinde paketleme için farklı boyutlarda çok sayıda farklı karton kutu bulunuyor ancak yazılım, ürüne uygun paketi manuel olarak (deneme yanılma yoluyla) aramak yerine, A1, E36 veya M4 gibi kısa kodları kullanarak çalışana hangi dış ambalajın en uygun olduğunu söylüyor.

Blue-Ray, şarj kabloları, ciltsiz kitaplar veya diğer daha küçük veya düz ürünler A kategorisi karton kutuda gönderilir. Ürünler biraz daha büyükse (örneğin kozmetik ürünler veya akıllı telefonlar) Amazon çalışanları M kategorisi nakliye ambalajını kullanır.

En büyük kutular E kategorisinde. Tabletler, ayakkabılar veya daha büyük giyim eşyalarının yanı sıra birden fazla üründen oluşan siparişler için kullanılırlar.


ARTI49
Fotoğraf:Unsplash

HABERE YORUM KAT