Altın ve bitcoin için kritik dönem

Altın ve bitcoin için kritik dönem

Piyasalar Fed ve ECB başta olmak üzere merkez bankalarının faiz kararlarına odaklandı. Fed kararı altın, dolar ve kripto paraların yönü konusunda belirleyici olacak.

ABD Merkez Bankası (Fed) ve Avrupa Merkez Bankası (ECB) başta olmak üzere dünyanın önde gelen merkez bankaları, enflasyon krizinin hafiflediğine dair işaretler arasında faizleri belirlemek için önümüzdeki hafta toplanacak.

Fed ve ECB’nin faizleri 25’er baz puan artırması beklenirken, daha fazla faiz artırımının olası olup olmadığı veya bankaların uzun bir ara vermeyi planlayıp planlamadıkları konusundaki sinyallere odaklanılacak.
Öte yandan Japonda, Endonezya, Macaristan, Ukrayna, Özbekistan, Şili, Nijerya, Gana, Malavi ve Lesotho merkez bankaları da bu hafta politika faizinin seviyesine ilişkin kararları açıklayacak. Faiz kararı ise çarşamba günü saat 14.00’te açıklanacak.

ALTIN VE BITCOIN İÇİN KRİTİK

Dünya genelinde açıklanan makroekonomik veriler karışık sinyaller vermeyi sürdürürken bu durumun varlık fiyatları üzerindeki etkisinin devam ediyor.

Fed’in şahin politikalarına devam edeceğine dair sinyaller vermesi halinde altın ve Bitcoin üzerinde basınç oluşacağı tahmin edilirken yumuşama sinyalleri doları başlıca para birimleri karşısında baskılayarak bu varlıkların önünü açabilir.

FED ZİRVEYE ULAŞTI MI?

Piyasa beklentilerine göre, Fed politika yapıcıları bu hafta faizleri son 22 yılın en yüksek seviyesine yükseltmeye hazırlanıyor. Fed’in faizleri 25 baz puan daha artırarak son 16 ayda 11’inci artışla yüzde 5,25 – yüzde 5,5 aralığına yükseltmesi bekleniyor.

Fed haziranda faiz artışını 15 ay sonra ilk kez pas geçmişti. Bu hafta yapılması beklenen artışın son artış olup olmayacağı bilinmiyor. Uzmanlara göre, Fed Başkanı Jerome Powell enflasyonu önlemek için gerekirse yeniden faiz artışı yapma seçeneğini açık tutmak isteyebilir.

Hem Fed Başkanı Jerome Powell hem de ECB Başkanı Christine Lagarde, enflasyonun hala çok yüksek olduğu konusunda uyarıda bulunmaya devam ederken ekonomistler, yılın geri kalanına ilişkin politika görünümünün belirsiz olduğu görüşünde.

FED ÜYELERİ ŞAHİN TAVRINI KORUYABİLİR

Küresel varlık yönetim şirketi ING Financial Markets LLC’nin uluslararası baş ekonomisti James Knightley, “Enflasyon yavaşlıyor, ancak Fed için yeterince hızlı değil. İş piyasası sağlam kalırken, yetkililer işi şansa bırakmıyor” değerlendirmesinde bulundu.

Bloomberg ABD baş ekonomisti Anna Wong ise, “Haziran ortasındaki toplantıdan bu yana gelen karışık ekonomik veriler, temmuz toplantısındaki artışın son olup olmayacağına dair iç tartışmayı artırdı. Pek çok Fed üyesinin bu yıl bir faiz artırımı daha beklediğine inanıyoruz. Ancak haziranda gelen zayıf enflasyon verileri inançları zayıflatmış olabilir” dedi.

HABERE YORUM KAT